Мемоари бивше канцеларке - "Слобода" Ангеле Меркел усталасала немачку јавност у старту предизборне кампање

Мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел још пре објављивања усталасали су јавност у Немачкој, земљи која се налази на почетку предизборне кампање.

Мемоари бивше канцеларке - "Слобода" Ангеле Меркел усталасала немачку јавност у старту предизборне кампање Мемоари бивше канцеларке - "Слобода" Ангеле Меркел усталасала немачку јавност у старту предизборне кампање

Ретко које немачко политичко дело је изазвало толику пажњу: мемоари Ангеле Меркел, под насловом "Слобода" (Freiheit), ове недеље стижу у књижаре. Књига ће истовремено бити објављена у тридесетак земаља, не само на Западу, већ и у Кини.

Улазнице за књижевно вече у уторак у "Немачком позоришту" у Берлину, на којем ће то дело на 736 страница бити први пут представљано, распродате су на интернету за неколико минута.

Мемоари с поднасловом "Сећања 1954–2021", доносе осврт на њен живот, од детињства и младости у ДДР-у, преко уједињења Немачке, политичког успона у Савезној Републици Немачкој, па све до краја њене 16-годишње канцеларске каријере у касну јесен 2021.

Књига и аудио-издање биће истовремено објављени на више језика, а одавно је испланирана и турнеја 70-годишње ауторке по великим европским градовима.

Промоција с Обамом у Вашингтону

У до сада објављеним одломцима из књиге (између осталог у недељнику "Цајт" и у "Јидише алгемајне" на тему Израела), као и у неколико интервјуа (посебно исцрпном у магазину "Шпигел"), Меркел се осврће и на политички актуелна и контроверзна питања: између осталог на своје искуство с америчким председником Доналдом Трампом (2017–2021), доминацију мушкараца у немачкој политици, контроверзно прихватање избеглица…

Посебно детаљно говори о својој политици према Русији и Украјини и виђењу Владимира Путина. Управо по том питању, многи у политичком Берлину данас су критични према њој.

Те изјаве бивше канцеларке медијима у Немачкој падају у време када је започела кампања уочи ванредних избора за Бундестаг. Како за DW тврди новинар Ралф Болман, крај владајуће тзв. "семафорске коалиције", састављене од Социјалдемократа (СПД), Зелених и Либерала (ФДП), тренутно баца сенку на перцепцију њене књиге. Болман, члан редакције недељног издања листа "Франкфуртер алгемајне цајтунг", и сам је пре неколико година написао обимну биографију Ангеле Меркел.

Ипак, он указује и на међународни одјек, а и на промену у Белој кући која предстоји у јануару. Болман подсећа на први мандат Доналда Трампа током мандата Ангеле Меркел као канцеларке.

"Тада је у САД била слављена као либерално-демократска противница Трампа. То ће јој сада сигурно помоћи у промоцији књиге."

Бивша канцеларка Немачке ће 2. децембра бити у Вашингтону, где ће своје дело представити заједно с бившим председником САД Бараком Обамом.

Кандидати се боре за гласаче бивше канцеларке

Болман сматра да је погрешна процена берлинске политичке сцене да је Меркел због своје политике према Русији сада "свуда на лошем гласу". Напротив, тврди да она и даље има "многе фанове у земљи" и да ће се књига добро продавати.

Проблематичнијим од њених спољнополитичких одлука он види њен "недостатак воље за реформама на унутрашњем плану". Као примере наводи њену уздржаност да покрене тешка питања, попут модернизације Бундесвера или спровођења праве климатске транзиције.

Да ли књига сада постаје део предизборне кампање? Болман је по том питању уздржан: "Свако ће цитирати оно што му одговара." Ипак, уочљиво је да сва три кандидата за канцелара на свој начин покушавају да се обрате некадашњим гласачима Меркелове: Олаф Шолц из (СПД), Фридрих Мерц (ЦДУ/ЦСУ) и Роберт Хабек (Зелени).

У књизи су наравно ставови Ангеле Меркел. Ретко када је "неки врхунски политичар био изложен толикој недиференцираној критици и мржњи као Ангела Меркел", истиче за DW истиче политиколог и публициста Андреас Питман и додаје: "Управо због тога је важно да широј јавности представи ствари из своје перспективе."

Много милиона за књигу?

Као што је уобичајено код оваквих пројеката, није познато колики ће хонорар добити бивша канцеларка. Ових дана, међутим, неколико немачких медија спекулише о могућем износу: "Келнер штат-анцајгер", без навођења извора, пише о "изузетно високом авансу", наводећи двоцифрени милионски износ као "ванредно много новца за немачко издаваштво". Берлински "Тагесшпигел" прецизирао је суму – 12 милиона евра.

Нико не помишља да ће се Маркел у будућности разбацивати новцем. У интервјуу за "Шпигел", где су је ословили као будућу "мултимилионерку" и упоредили с финансијски моћном фондацијом Барака Обаме, Меркел је на питање о томе наговестила да планира оснивање сопствене фондације.

"Нећу моћи да направим тако нешто велико као Обама – али видећемо", рекла је. Њена сопствена фондација би свакако имала предност да, ни сада, а ни у будућности, њено наслеђе неће зависити од партијског апарата њене ЦДУ.

Сећање на ДДР

Међу стотинама аутора које издавачка кућа – иначе традиционално склона лево-либералним ставовима – наводи на својој веб-страници, налазе се многи уметници, позоришни ствараоци и друге личности из културе, али само четворица са значајем на савезном политичком нивоу: бивши канцелар Хелмут Шмит (1918–2015), те политичари Зелених, Данијел Кон-Бендит (79), Јошка Фишер (76) и Роберт Хабек. Понекад, како се чини, избор издавача може одражавати и неку врсту идеолошког опредељења.

Сличну симболику може имати и избор места за промоцију: "Немачко позориште" (Deutsches Theater) савршено је за представљање књиге Ангеле Меркел. За време Берлинског зида, Меркел је живела на свега неколико минута хода одатле, у улици Маријенштрасе, близу тадашње линије раздвајања Истока и Запада. "Немачко позориште" је вероватно најважнија сцена за озбиљан театар у Берлину, а ту често долазе Меркел и њен супруг Јоахим Зауер.

Међу одломцима из књиге које је "Цајт" унапред цитирао налази се и једно сећање из детињства: Меркел пише да је као девојчица с родитељима једном годишње ишла у позориште у Берлин, укључујући и "Немачко позориште". Како наводи, "то ће јој увек остати у сећању".

Сада ће, барем на једну ноћ, бити главна звезда управо на тој бини. У ансамблу тог позоришта некада је играла и Корина Харфух, једна од најцењенијих савремених немачких глумица. Харфух, вршњакиња Ангеле Меркел, рођена у Тирингији, била је нараторка аудио-издања књиге "Слобода".

уторак, 26. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње