Читај ми!

Породице талаца Хамаса се и даље надају; жути клавир за Алона Охела у срцу Тел Авива

Хамас и даље држи 59 талаца у Гази, а међу њима и седам немачких Израелаца. Петоро од њих би још увек могло бити живо. Њихови рођаци били су у Берлину како би скренули пажњу на судбину отетих.

"Још увек се надамо", мирним гласом каже Шахар Охел, 642 дана после 7. октобра 2023. године. У то време, његов нећак, Алон Охел, тешко је повређен, заробљен и отет од стране терориста Хамаса на музичком фестивалу "Супернова" на југу Израела. Већ 642 дана, мисли и осећања породице врте се око питања да ли је 24-годишњи Алон Охел још увек жив и како може бити пуштен на слободу.

Таоци које је Хамас ослободио пре пет месеци, а који су били затворени с Алоном, испричали су Шахару Охелу о судбини његовог нећака.

"Били су заједно све време. Од њих знамо да је Алон у веома лошем стању. Изгубио је десно око. Лево око му је такође у великој опасности. Не добија ништа за јело. Гладује. У критичном је стању", испричао је за Дојче Веле Шахар Охел о свом нећаку. "Надамо се да ће преживети. Хамас га жели живог. У супротном, не би имали о чему да преговарају са Израелом".

Вероватно је још 24 таоца живо

Алон Охел је један од талаца које је отео исламистички Хамас током напада на Израел. Након неколико рунди преговора, 146 талаца је пуштено у замену за палестинске затворенике. Њих 83 је погинуло док су били држани као таоци. Хамас још није предао 35 тела. Наводи се да је 24 таоца још увек живо. Удружење рођака "Вратите их кући" позива на њихово хитно пуштање на слободу.

Рођаци и пријатељи талаца који имају и израелско и немачко држављанство дошли су у Берлин. Верује се да је пет немачко-израелских талаца живо, док се за двоје наводи да су мртви.

У Берлину је група рођака од министра спољних послова Јохана Вадефула и председника Франка-Валтера Штајнмајера, између осталих, затражила већу подршку. "Добили смо много изјава подршке и много загрљаја", каже Лиран Берман. Двојица његове браће су заробљеници Хамаса. "Сада је време да се делује и изврши већи притисак", каже Берман. Он и остали рођаци талаца полажу све своје наде у преговоре о прекиду ватре између Израела, САД и Хамаса.

Немачка би требало да интервенише

"Налазимо се у кризи каква никада раније није била у нашој историји. На владама је – а ја верујем у дипломатију – да пронађу решење", каже за Дојче Веле Ефрат Мачикава. Петоро њених рођака неко време је било у заробљеништву. Четворица су пуштена. Пети је убијен. Она и други рођаци воде кампању за немачко-израелске таоце у Берлину.

"То се не тиче само оних који седе директно за преговарачким столом, већ и других држава, попут Немачке. Оне имају односе с онима за столом. Зато је учешће међународне заједнице толико важно". Сваки Немац требало би да буде у то упућен, каже Ефрат Мачикава. Ослобађање талаца је први корак ка побољшању "страшне ситуације на Блиском истоку".

Мачикава каже да је болно то што се слогани и симболи отмичара, терористичке организације Хамас, појављују и на пропалестинским демонстрацијама у Немачкој. Притом је свесна да је Немачка демократска земља и да свако може да каже шта хоће. Ипак поручује: "Људи би требало да постављају више питања и да траже информације", наглашава и додаје: "Не желимо освету. Ми смо мирни људи". А што се тиче демонстрација, Мачикава каже: "То је застрашујуће, али ми остајемо пуни наде".

Жути клавир као симбол

Родитељи Алона Охела поставили су жути клавир у срцу Тел Авива у знак сећања на свог сина, пијанисту и љубитеља џеза. Свако може да свира на њему и да тако поздрави Алона. Жути клавир донет је и у Берлин, на концерт солидарности.

Седмог октобра 2023. године, Хамас је извршио напад на неколико израелских села и музички фестивал "Супернова" у близини Појаса Газе, убивши притом око 1.200 људи и узевши 251 таоца. Као одговор на то, израелска војска се од тада бори против Хамаса у Појасу Газе. Од тада, према различитим, непроверљивим извештајима, у Гази је убијено између 50.000 и 80.000 људи. Велики делови Појаса Газе су уништени. Према подацима Уједињених нација, хуманитарна ситуација за тамошње становништво је катастрофална.

Хамас је милитантна, исламистичка, палестинска група. Европска унија, САД, Немачка и друге земље класификују је као терористичку организацију .

четвртак, 10. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом