Ко су Трампови људи и којим добром за САД, свет и Србију
Избор нових сарадника Доналда Трампа, новоизабраног председника САД, помно се прати широм света. Бивши телевизијски коментатор у улози америчког министра обране, а позиција Министарства за ефикасност владе "смеши" се најбогатијем човеку на свету. Какве би последице по саму Америку, али и свет и Србију могла да има будућа Трампова администрација за Јутарњи програм РТС-а говорио је Стеван Недељковић са Факултета политичких наука.
Доналд Трамп други пут бира круг људи око себе, а коментари су подељени о томе да ли је сада пажљивији. Трамп се, наиме, са многим сарадницима које је изабрао у свом првом мандату посвађао и отпустио их.
"Трамп је раније морао да прави одређене врсте договора са припадницима Републиканске партије, а данас је он Републиканска партија и тежи да се окружи лојалистима", рекао је Стеван Недељковић.
Рубио, Кина и утицај на Србију
У новим Трамповим редовима, требало би да се нађе Марк Рубио, досадашњи сенатор с Флориде. Њихов досадашњи однос могао би да се опише "од љубави до мржње" – некада је говорио да се Трампу не сме дати нуклеарна шифра, а сада је дошао до потенцијалног места једног од најближих сарадника, односно државног секретара.
"Овај потез говори о Трамповом карактеру и погледу на политику, баш како је у недавном сусрету са Бајденом рекао да је 'политика доста оштра и прљава, али данас је нови дан′. Трамп политику разуме као бизнис. Њему је све лично, а на крају се испоставља да баш ништа није лично. Одабир Марка Рубиа говори о томе сам за себе", сматра Недељковић.
Именовање Марка Рубија значајно ће утицати и на Србију, с обзиром на наше чврсте везе са Кином, док је и однос са САД у успону.
"Не видим да постоји бољи правац, макар у овом тренутку. Очекује се да се према Кини заузме нека врста благе дистанце, пре свега у домену политичких и безбедносних питања. Економска сарадња ће се наставити и даље. С друге стране, Виктор Орбан је добар пријатељ Доналда Трампа и има најчвршће могуће односе са Народном Републиком Кином. Мислим да ће власт у Београду пратити оно што се дешава у Мађарској и да ће тако на неки начин обликовати своју политику према Кини", рекао је Недељковић.
Директор ЦИА и везе са Албанијом
За будућег директора ЦИА најављен је Џон Ретклиф, за кога се раније истицало да има везе са Албанијом.
"Велики број људи који радио у претходним администрацијама, у Бајденовој или Трамповој, има различите везе са регионом. Не верујем да ће директор ЦИА водити проалбанску политику, зашто би упадао у ту врсту замке. Не верујем ни да би Трамп то дозволио", истакао је Недељковић.
Трамп је, такође, Мајка Волца, некадашњег припадника "зелених беретки" именовао за саветника председника за националну безбедност.
"Када изаберете ′зелену беретку′ која је први пут на тој функцији, шаљете неку врсту поруке да стављате своје најближе, најлојалније људе на најутицајнија места, посебно ако знамо да је и 'кинески јастреб', односно да нема благонакнон став према Народној Републици Кини, као ни претходно поменути",оценио је Недељковић.
Републикански сан и Илон Маск
Велику пажњу међу редовима нове Трампове администрације привукао је Илон Маск.
Поједини кажу да без њега Трамп не би победио или, макар, не онако глатко, као и да му се нови предсеник САД одужио тако што га је поставио на чело новоуспостављеног Министарства за ефикасност владе, које ће водити заједно с републиканским конгресменом Вивеком Рамасвамијем.
Рамасвами је, такође, најавио распуштање ФБИ-ја и пребацивање његових агената и буџета у друге безбедносне службе.
"Успоставиће се нека врста независног тела која неће бити у рангу департмана одбране или пољопривреде, већ ће бити тело које ће најтешње сарађивати са Трампом. Ако знамо да ће га предводити милијардери, најбогатији човек на свету, Илон Маск и Вивек Рамасвами, врло богати човек, послаће се порука да је остварен републикански сан", истакао је Недељковић. Јер, кад доведете бизнисмена, шта друго да очекујете него смањење броја људи у влади?
Недељковић наводи да се још од Роналда Регана потенцирало код републиканаца смањење владе у Вашингтону.
Премишљања око Хетсета и успон осталих
Из телевизијског студија у владу се сели Пит Хегсет, војни коментатор и бивши водитељ јутарњег програма на Фокс Њузу.
"За мене је изненађење његово именовање, реч је о особи која има престижно образовање и биографију каква се пожелети може, али треба да водите у оквиру департмана одбране буџет преко 900 милијарди долара. Имате 1,3 милиона војника и око два милиона припадника Националне гарде и цивила запослених у оквиру департмана одбране, што је огромна одговорност", рекао је Недељковић.
Иако ће републиканци вероватно подржати његово именовање у Сенату, Недељковић верује да ће ипак бити премишљања о његовом капацитету за стратешки и системски приступ.
Елиз Стефаник, према Трамповој замисли, треба да постане амбасадор Америке у УН, на једној од најважнијих администраторских функција.
"Сједињене Америчке Државе су често игнорисале мултилатералне структуре, укључујући и УН. Имајући у виду да се дешава оно што се назива успон осталих, оне се осећају помало угрожено и мораће да бране своју позицију примата на сваком фронту, укључујући мултилатерално кроз УН", закључио је Недељковић.
Коментари