Трампов победнички круг по Вашингтону - испред камина са Бајденом, Тулси Хабард шефица свих шпијуна
Сусрет Џозефа Бајдена и Доналда Трампа у Белој кући, први након размене тешких речи током летошње дебате у Атланти. Трамп по америчкој престоници трчи победнички круг. Са Илоном Маском са републиканцима из Представничког дома. Марко Рубио на челу Стејт департмента. Тулси Габард шефица обавештајних служби.
Амерички маринац, у свечаној униформи, стајао је испред улаза у западно крило Беле куће, док су се, вероватно последњи пут у том здању, састали доскорашњи жестоки политички ривали - председник Џозеф Бајден и Доналд Трамп, који је на недавним председничким изборима однео неочекивано убедљиву победу.
Претходно, Бајден и Трамп су се састали у јуну, током дебате у Атланти када су разменили сијасет тешких речи. Наступ Џозефа Бајдена, истовремено, означио је и крај његових амбиција да остане у Белој кући још један мандат, јер су га демократе експресно замениле Камалом Харис.
Харисова, која је током 107 дана дуге кампање потрошила рекордну суму новца, убедљиво је поражена, па је Трамп, осим значајне предности у броју електорских гласова, потукао кандидаткињу демократа и по укупном броју освојених гласова.
Бајден је, на почетку сусрета, пожелео добродошлицу Доналду Трампу и рекао да очекује да ће примопредаја власти протећи без проблема.
"Добродошао. Добро нам се вратио", рекао је Бајден.
"Политика је груба игра и тај свет није увек леп. Али је данас леп и захвалан сам ти јер протиче глатко. Биће глатко колико је то могуће, захвалан сам ти на томе Џо", рекао је Трамп.
Сусрет одлазећег и новог председника САД, традиција је која траје већ деценијама уназад. Ипак, ова два актера се нису састака после Бајденове победе на изборима 2020. године, пошто је Трамп оптужио демократе да су покрале изборе.
Током дебате у Атланти, Трамп је, алудирајући на наводне везе са Кинезима, Бајдена назвао "манџуријским кандидатом", а Бајденов одговор, који нико није разумео, највероватније, коштао га је и покушаја да се остане у Белој кући.
Пред састанак са Бајденом, Трамп је разговарао са републиканцима из Представничког дома, који ће, када бројање гласова коначно буде окончано, највероватније имати минималну већину у овом дому Конгреса.
Са Трампом, састанку на Капитол хилу присуствовао је и милијардер Илон Маск, који ће заједно са Вивеком Рамасвамијем надгледати рад тела смишљеног како би се "увео ред у федералне службе".
Демократе су одмах оптужиле Трампа да почиње чистку политичких неистомшљеника, али је нови лидер Америке одговорио да почиње "дебирократизацију агенција".
Током предизборне кампање, у више наврата, Трампови сарадници помињали су читавих 50.000 федералних службеника, којима ће се нова администрација захвалити на сарадњи.
Трампов избор: Рубио, Габард...
Доналд Трамп изабрао је Марка Рубиа за шефа Стејт департмента, а Тулси Габард за шефицу 18 америчких шпијунских агенција. Ова именовања представљају показатељ будуће тврде политике према Кини и опреза у случају будућих интервенција ван граница САД.
Очекивано, Трамп је за новог државног секретара одабрао некадашњег политичког ривала, Марка Рубија, што би могло представљати показатељ тврдог односа који ће нова администрација имати према Кини.
За шефицу свих 18 шпијунских агенција одабрао је Тулси хабард, некадашњу чланицу Представничког дома из редова демократа, која је у међувремену постала један од најватренијих присталица његове политике.
Учесница рата у Ираку, потпуковница Габард део је америчког естаблишмента који је јако скептичан према начину на који су се водиле интервенције у свету, па се очекује да ће и у Трамповом кабинету спроводити сличну политику.
Коментари