Читај ми!

Идеологија, изолованост или похлепа – како се догодило да Израелци шпијунирају за Иран

Недавно је откривена мрежа израелских држављана који су шпијунирали за Иран. Полиција је потврдила да је ухапшено седам особа. Међутим, ту није крај, најновији траг који су открили израелски обавештајци је да су војници елитних јединица израелске војске шпијунирани преко лажног налога на популарној фитнес апликацији Страва.

Идеологија, изолованост или похлепа – како се догодило да Израелци шпијунирају за Иран Идеологија, изолованост или похлепа – како се догодило да Израелци шпијунирају за Иран

Израелска полиција и обавештајна агенција Шин бет саопштили су да су ухапсили мрежу израелских држављана који су шпијунирали за Иран, а који су наводно одавали информације о војним базама и вршили надзор над појединцима.

Истражитељи су утврдили да је мрежа била активна око две године. Према извештајима израелске штампе, осумњичени су оптужени за фотографисање и прикупљање информација о израелским војним базама и објектима, укључујући штаб одбране у Тел Авиву, познат као Кирија, и ваздушним базама Неватим и Рамат Давид.

Накнадно је откривено да је шпијунирана и ваздухопловна база Тел Ноф, позната и као Ваздушна база 8, најстарија и главна база израелских ваздухопловних снага која се налази у близини града Реховот.

Тајне Кирије и Тел Нофа

У Тел Нофу су стационирани ударни ловци, као и хеликоптери и ескадрила беспилотних летелица. У бази се налазе и центар за испитивања "Манат" и неколико специјалних јединица израелских одбрамбених снага, између осталих Јединица 669 за потрагу и спасавање и центар за обуку падобранске бригаде и њен штаб.

База Неватим је била мета у два наврата иранских ракета ове године, а Рамат Давид је мета напада Хезболаха.

"Ово је један од најозбиљнијих безбедносних случајева који су истражени последњих година", рекли су израелски државни тужиоци. Полиција је саопштила да је група извела 600 операција током две године.

Вести о шпијунској мрежи коју чине израелски грађани наводе да су у њу била укључена и два малолетна лица, а повезује се и са хапшењем једног израелског бизнисмена.

Према наводима из истраге, неименова бизнисмен је два пута путовао у Иран како би разговарао о могућности убиства израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа, министра одбране Јоава Галанта и шефа обавештајне агенције Шин бет Ронена Бара.

Извештаји израелских медија наводе да су ухапшени јеврејски имигранти из Азербејџана који живе у области Хаифе, и очекује се да ће бити оптужени за помагање непријатељу у рату.

Званично седам израелских држављана ухапшено је због прикупљања осетљивих информација о базама израелских одбрамбених снага и енергетској инфраструктури.

Лист Хаарец наводи да су осумњичени примили стотине хиљада долара у готовинским трансферима преко руских посредника, као и у криптовалутама.

Тројица осумњичених ухапшена су док су фотографисали осетљиве локације на југу Израела, а полиција је открила десетине докумената у њиховом поседу.

Куда воде трагови Алкана и Орхана

Истрага је открила да су у периоду дужем од две године осумњичени радила за два иранска обавештајна агента познатим као ’Алкан’ и ’Орхан’.

Алкан је често мушко име међу Јеврејима, међутим, оба имена имају занимљиво муслиманско значење – Алкан тако може да значи и "црвена крв", а Орхан "велики вођа".

Истражитељи тврде да су чланови мреже били свесни да обавештајни подаци које су пружили угрожавају националну безбедност и потенцијално могу помоћи непријатељским ракетним нападима.

Мрежа је спровела опсежне извиђачке мисије у базама ИДФ-а широм земље, фокусирајући се на ваздухопловне и морнаричке инсталације, луке, локације система Гвоздена купола и енергетску инфраструктуру као што је електрана Хадера.

"Ове активности су финансијски надокнађене исплатама у стотина хиљада долара, које су често омогућене путем криптовалута", додаје се у саопштењу издатом после хапшења.

Операција је укључивала фотографисање и документовање стратешких локација, при чему су прикупљени подаци пренети иранским агентима. Чланови мреже су користили напредну опрему набављену посебно за ове задатке.

"Постојао је систем", рекао је један од истражитеља Јарон Бинјамин.

Истражитељи су прикупили на десетине докумената у којима се наводе тачна места за фотографисање, које информације треба да прикупе и колико ће новца добити за то.

Метод је био да се прво добије задатак која база се снима, затим се отпутује и нађе добро место где се поставља опрема за снимање. Фотографије и снимци се затим прослеђују иранским обавештајцима путем шифрованог софтвера.

Ухапшени су такође имали задатак дат од стране иранских агената да прикупе обавештајне податке о више израелских држављана.

Најновија хапшења показују да израелске обавештајне операције усмерене на Иран, Газу и Хезболах нису једносмерна улица, и да Иран и његови заступници такође воде операције у Израелу.

Израелски државни тужилац је сугерисао да би други случајеви тек могли да буду откривени.

Апликација Страва 'откључала' кретање војника

Најновија подаци израелских обавештајних служби показали су да су преко лажних налога на апликацији Страва прикупљани подаци о кретању и навикама војника и особља који раде у војним базама и објектима у Израелу, укључујући и америчку војну базу.

Страва је америчка интернет услуга за праћење физичких вежби, а која укључује функције друштвених мрежа.

Почело је тако што је пратила углавном активности бициклиста и трчања на отвореном користећи податке Глобалног система за позиционирање ГПС-а. Међутим, апликација се сада користи за десетина других врста вежби, укључујући и активности у затвореном.

Уз помоћ ГПС-а прати се и чак унапред исцртава рута вежбача, што у случају шпијунаже додатно компликује ствар.

Уколико се испостави тачним да се уз помоћ лажних налога на овој апликацији пратило кретање израелских војника, могло би да се деси да су уз помоћ ове апликације 'откључане' и мапе израелских база, и не само њихових. Питање је само за чији рачун. 

Мотиви и како Иран врбује за шпијунажу

Експерти наводе три уобичајена мотива за шпијунажу: идеологију, новац и притисак. У случају Ирана, верује да је главни подстицај финансијски, али не само он.

"У случају Ирана, претпостављам да то није идеологија, нити притисак. То је новац – оно што Иранци нуде", тврди професор међународних односа на Универзитету у Хаифи Ури Бар-Јосеп.

Међутим, мало је вероватно да ће Иран успешно регрутовати добро интегрисане Израелце, односно оне који су рођени у Израелу и оне који су служили израелску војску.

Уместо њих, фокус је на онима који се не уклапају у овај профил.

Бени Сабти, истраживач у иранском програму на Институту за националне безбедносне студије и координатор подкаста Гласови из Ирана, објаснио је да иранска обавештајна служба често игра на карту нових имиграната где финансијска добит или криминални миље нису једини фактори у игри.

Неки имигранти у Израел нису задовољни својом ситуацијом након имиграције. Недостаје им њихов пређашњи дом, јер прелазак из једне земље у другу није лак, а изазове прилагођавања новој култури, језику и окружењу додатно отежавају интеграцију у друштво.

Овај процес експлоатације често почиње психолошком манипулацијом.

Разумевање за проблеме са којима се суочавају новопридошли у израелско друштво и почетна пажња може се осећати као емоционални спас за некога ко се бори да се интегрише, и временом ствара "зависност".

Када се изгради поверење, почињу захтеви. Почиње се са малим задацима, као што је фотографисање тржног центра. У почетку делује безопасно, али брзо ескалира у нешто далеко опасније.

Следе и мале награде од 100 или 200 долара, али када се "упецају" задаци постају већи, као и износи исплата.

Стручњаци то пореде са случајевима у САД, где су стране обавештајне агенције успевале да регрутују чак и агенте ФБИ и ЦИА искључиво ради финансијске добити, иако су они прошли све безбедносне провере.

Ако је могло да се догодити да Американци раде за Русе или Кинезе, могуће је да се то догоди и Израелцима.

Важност препознавања знакова упозорења

Такође, културне везе играју кључну улогу у напорима за регрутовање Ирана, чинећи имигранте из региона попут Азербејџана или Узбекистана посебно рањивим.

Иако пре говоре руски, културно су ближи Иранцима. Са њима деле сличне традиције и ставове, што Иранцима олакшава да изграде поверење.

Осим тога тренутни приступ Израела овом питању је неадекватан.

Они који су прошли кроз процес имиграције у Израел кажу да све што је интересовало Израелце јесте да ли су они Јевреји, и то је било то. Данас то више није довољно, сматрају стручњаци.

Нове технологије и еволуирајуће методе шпијунаже доприносе изазову. Са апликацијама које самоуништавају поруке и паметне телефоне, чак и малолетне особе могу да се регрутују у шпијуне, што недавна пракса и доказује.

Недавни случај који укључује седам палестинских становника источног Јерусалима оптужених за сарадњу са иранским оперативцима наглашава додатне мотиве у иранским стратегијама регрутовања.

Ове особе, старости од 19 до 23 године, оптужене су за наводну заверу за убиство израелског нуклеарног научника и градоначелника.

Осим изолованости из друштва и свакодневне борбе за голу егзистенцију, становнике Западне обале политички и идеолошки фактори у вези са израелско-палестинским сукобом додатно мотивишу да сарађују са иранским агентима.

Kомбинација економске рањивости, друштвене маргинализације и идеолошко-политички мотиви колико праве разлику, толико показују и сличности између Палестинаца и Јевреја који су врбовани.

четвртак, 21. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње