Истребљивање Хезболаха, убијен још један идеолог џихада
Пар израелских борбених авиона Ф-15 засуо је пројектилима стамбени блок у јужном делу Бејрута. Када се прашина око две уништене зграде слегла, из рушевина је извучено тело Ибрахима Акила, једног од кључних лидера Хезболаха, којег су због различитих терористичких напада тражили још Америка, Аргентина, Немачка и Бугарска. Још није могуће проценити тачан број жртава у редовима ове шиитске милиције после серије акција израелских тајних служби и експлозија пејџера и воки-токија.
Свега неколико сати пошто је пуштен из болнице, командант Хезболахове елитне јединице Радван и члан џихадистичког већа ове организације Ибрахим Акил убијен је у нападу израелских авиона на стамбени блок у јужном предграђу Бејрута.
Акил, чије су хватање Американци били спремни да плате седам милиона долара, рањен је у уторак када су Израелци активирали експлозив скривен у Хезболаховим пејџерима и одмах пребачен у болницу, где су га, како се чини, лоцирали израелски обавештајци.
Пратили су га до јужног предграђа Бејрута, где је блок зграда у којима се сакрио бомбардовала израелска авијација. У нападу је, осим Акила, убијено још осам особа, док је 59 рањено.
"Гађање јужног предграђа Бејрута представља доказ да Израел не поштује хумане и правне принципе и наставља са деловањем које подсећа на геноцид", рекао је вршилац дужности премијера Либана, Наџиб Микати.
Био је то трећи напад израелске авионе на предграђе Бејрута од почетка рата у Појасу Газе 7. октобра прошле године. У претходна два напада убијени су заменик шефа политбироа Хамаса Салех ел Арури и један од команданата војног крила Хезболаха Фуад Шукур, три жене и двоје деце.
Ракетирање зграда у којима се скривао Акил уследило је свега неколико дана после спектакуларне акције израелских тајних служби у којима је убијено тридесетак, а рањено око 3.000 људи. Израелци су у уторак и среду активирали експлозив скривен у пејџерима и воки-токијима које су користили оперативци Хезболаха.
Међу убијеним и рањеним, међутим, било је и много случајних пролазника, деце и одраслих који су се игром случаја нашли близу тих уређаја за комуникацију.
Хезболах је забранио употребу мобилних телефона још у фебруару, страхујући да ови уређаји омогућавају Израелцима да их прате и лоцирају. Лидер те организације Хасан Насралах је све припаднике Хезболаха који носе мобилне телефоне назвао потенцијалним непријатељским агентима.
Ибрахим Акил, од Бејрута до Аргентине и назад
Један од кључних лидера Хезболаха и беспоговорни следбеник циљева које је зацртао Хасан Насралах, Ибрахим Акил се на листама најтраженијих радикалних шиита налази још од осамдесетих година прошлог века, после напада на америчку касарну и амбасаду у Бејруту у којима је убијено више од 300 људи.
Идеолошки, залагао се за стварање исламске државе у Либану, уз истовремено уништење Израела.
На терену, био је спона између Хезболаха и Ирана као главног спонзора ове организације. Годинама, био је задужен за координацију финансирања и пошиљки војне опреме за потребе Хезболаха.
Недуго затим, постао је командант јединице Радван, која слови за елитну снагу Хезболаха и сматра се одговорним за серију политички мотивисаних убистава и напада у Израелу и Либану.
Западни обавештајци сматрају да је био главни организатор бомбашког напада на израелску амбасаду у Аргентини 1992. године, када је убијено 29 и рањено 300 људи.
Током рата са Израелом 2006. године, сматран је главним стратегом акција Хезболаха, чији су борци успели да нанесу озбиљне губитке израелским снагама и тешко оштете инфраструктуру у тој држави.
Наводно је био и главни планер бомбашког напада на аутобус који је превозио израелске туристе у Бугарској 2012. године, када је убијено шест и рањено 30 особа, а сматра се да је поставио основе за формирање Хезболахових ћелија у Немачкој.
Био је члан и џихадског већа, једног од главних тела унутар Хезболаха, које су чинили Хасан Насралах, Хашем Сафи ел Дин, Али Карки, Мохамед Хајдар и Талал Хамијах.
Од почетка рата у Појасу Газе, Израел је успео да ликвидира два члана овог тела – Акила и Фуада Шукра.
Коментари