Кина на путу да до краја деценије оствари највећи нуклеарни капацитет на свету

Народна Република Кина поседује 56 функционалних нуклеарних реактора, гради 25 и планира конструкцију још преко 20. До краја ове деценије она ће, верује се, заузети прво место у свету по инсталисаној снази када су у питању нуклеарне централе.

У првих петнаестак година овог века градови у Народној Републици Кини често су заузимали готово свих првих десет места на списку најзагађенијих урбаних центара света. Они су, нарочито зими, неретко били прекривени плаштом сивог и црног смога од угљене прашине, индустријских и издувних гасова аутомобила.

Та ситуација је захтевала хитно (и скупо) решење, и власти и предузећа у најмогољуднијој земљи света почели су да раде на решавању те опасне ситуације повећаним улагањем у електрична возила, соларне панеле, али и изградњу нуклеарних централа.

Кина је једна од ретких земаља која није одустала или успорила изградњу реактора након нуклеарне несреће у Фукушими 2011, већ наставила са развојем свог програма у тој области. Она је у протеклих десет година изградила чак 37 реактора (више од половине свих нових постројења тог типа у свету), чиме је утростручила свој нуклеарни капацитет. Поред питања загађења, важни разлози за то, наравно, су и потреба да се обезбеди поуздано снабдевање струјом за растућу привреду и притисак међународне заједнице, нарочито Запада, да смањи емисију гасова са ефектом стаклене баште.

У мају ове године с радом је почео 56. по реду кинески нуклеарни реактор у централи Фангченгганг, у аутономној регији Гуангси, недалеко од вијетнамске границе. По подацима портала "Статиста", азијска држава тако је по броју реактора у употреби достигла Француску, с којом сада дели друго место у свету по том показатељу.

САД и даље лидер у свету са 94 реактора

По подацима Међународне атомске агенције, кинески реактори имају укупну инсталисану снагу од 54 гигавата и, мада Сједињене Државе у том домену предводе свет са 100 гигавата (94 реактора), стручњаци процењују да ће услед убрзане изградње (Кина тренутно гради нуклеарне реакторе укупне снаге 26 гигавата и планира још 25 гигавата поврх тога), до 2030. године азијска држава преузети прво место у свету када је у питању капацитет нуклеарних централа. Јер, док је Кина у протеклих десетак година пустила у рад близу 40 нових реактора, САД су у употребу увела само два.

У свету је, сматра се, у првој половини ове године радило укупно између 436 и 440 нуклеарних реактора, који су генерисали око 420 гигавата струје.

петак, 22. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње