Пајат: О руднику литијума одлучује народ у Србији, САД подржавају став власти

Рудник литијума је прилика за Србију да продуби везе са Европском унијом и позиционира се као лидер у индустрији која ће бити веома важна у будућности, али о томе да ли ће рудника и бити, треба да одлучи народ у Србији, рекао је Џефри Пајат, помоћник државног секретара САД за енергетске ресурсе.

Џефри Пајат је у интервјуу за Глас Америке рекао и да западне земље траже алтернативу у снабдевању литијумом, јер у великој мери зависе од Кине.

Пајат је одговорио и на тврдње из Москве да Запад руши власт у Србији кроз протесте против литијума истичући да је ситуација супротна - да Америка подржава власт у Србији у вези са пројектом "Јадар" и "Рио Тинто".

Нагласио да је тај пројекат прилика да се унапреде везе ЕУ и Србије, као и за убрзање енергетске транзиције.

Одговарајући на питање да ли је ово питање важно не само важно због јачања веза Србије и ЕУ, већ за Србију, Пајат је истакао да ће о томе одлучити српски грађани.

''О томе треба да одлучи народ у Србији. Моје мишљење је да је ово генерацијска прилика за Србију да се постави на лидерску позицију у индустрији која ће бити јако, јако важна у будућој конкуретности у САД, Европи и изван'', рекао је он.

Напоменуо да је смањење зависности Запада од Кине кључно, и да постоји систематски покушај у ЕУ, САД да диверсификују ланац снабдевања.

"Питање одакле ће та диверсификација да дође је и даље отворено. Али Србија, због своје геологије, има јединствену прилику да игра глобално значајну улогу у том процесу", истакао је он.

Пајат је рекао да је литијум такође неопходан како би се испунили климатски циљеви, а како би се свет придржавао планова зелене транзиције, до 2040. године потребно је повећати залихе литијума 42 пута.

"Генерацијска прилика за Србију"

Истакао је да се литијум ископава и у Невади, док Калифорнија предводи пут вађења литијума из слане воде.

"О томе како Србија развија своје ресурсе треба да одлучи народ у Србији. Ја сам овде да вам кажем да, са америчког становишта, видимо генерацијску прилику за Србију да заузме лидерску позицију, не само у рударењу литијума. Морамо да развијемо и прераду ових минерала и дамо додату вредност'', рекао је он.

Пајат је нагласио да се Европа и САД крећу ка електрификацији саобраћаја за шта је потребно много више минерала за батерије.

''У свему томе Србија може да има значајну улогу, посебно у европском ланцу снабдевања'', закључио је он.

Пајат је одбацио критике пројекта ''Јадар'', који наводе да је улога Србије да буде "рударска колонија за богате земље", будући да ни у једној другој европској земљи ископавање литијума није отпочело.

''Србија треба да почне са производњом вреднијих ствари, то је оно што покушавамо да радимо и овде у САД, и ту се наши интереси поклапају'', рекао је званичник.

Он је истакао да је "Рио Тинто" предмет ревизије својих акционара и мора да се усклади са прописима на свим тржиштима на којима ради, а да самим тим одржава боље еколошке стандарде него кинеске компаније.

Пајат је окарактерисао наводе Русије да Запад, кроз протесте против "Рио Тинта", жели да дестабилизује ситуацију и сруши власт у Србији као ''бесмислене'', наводи "Глас Америке".

''Ми подржавамо власт у Србији и њену позицију у овом пројекту. Зашто бисмо, забога, онда били заинтересовани да негујемо опозицију?'', рекао је Пајат.

среда, 27. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње