Читај ми!

Америчка амбасада у Бејруту поново мета – историја напада дуга четири деценије

Америчка амбасада у Либану поново је била мета, трећи пут за мање од годину дана. Наоружани Сиријац повредио је члана обезбеђења зграде у предграђу Бејрута, а њега је после размене ватре ранила либанска војска. Протести испред америчког дипломатског представништва у овој земљи интензивирани су након обнове сукоба у Појасу Газе, а историја напада дуга је четири деценије. Најсмртоноснији је био у априлу 1983. године, када су погинуле 63 особе.

Наоружани Сиријац ранио је члана обезбеђења америчке амбасаде у предграђу Бејрута у нападу на зграду дипломатског представништва Сједињених Држава у Либану.

Америчка амбасада потврдила је да у рејону зграде представништва дошло до пуцњаве, али да нико од представника амбасаде није повређен.

Либанска војска је саопштила да је узвратила ватру у пуцњави која је трајала око три сата, а да је нападач рањен и да је на лечењу у болници.

На југу Либана су од лета 2023. интензивирани сукоби између Хезболаха и Израела, паралелно са сукобом у Појасу Газе.

Десетине хиљада Либанаца напустило је југ земље у страху да ће сукоби ескалирати у отворени рат.

Трећи напад на америчку амбасаду у Либану за мање од годину дана

Иначе, ово је трећи напад на америчку амбасаду од септембра 2023. године, када су неименовани нападачи испалили рафал на комплекс дипломатског представништва.

У септембарском инциденту нико није повређен.

Након новог сукоба Хамаса и Израела средином октобра испред амбасаде САД у Либану дошло до демонстрација Либанаца и сукоба са полицијом и војском.

Против демонстраната су тада коришћени сузавци и водени топови када су покушали да уђу у просторије амбасаде.

Повређено је више особа.

Крвави април 1983. године

Америчка амбасада се налази северно од центра Бејрута у обезбеђеној згради дуж руте на којој се налази више контролних пунктова.

На ово подручје је измештена након самоубилачког терористичког напада на америчко представништво у самом Бејруту, 18. априла 1983. године, у којем су погинуле 63 особе.

Зграда је потпуно уништена када је возач "шевролет" камионета напуњеног експлозивом пробио заштитну баријеру и возило закуцао у зид амбасаде.

Неуспешне мисије и улазак маринаца у Либан

Међу погинулима је било 32 Либанаца и 17 држављана Сједињених Држава, од чега осам припадника Централне обавештајне агенције (ЦИА). Погинуо је и нападач, као и 13 држављана других нација.

Терористички напад из 1983. изведен је, како су нападачи тврдили, у знак протеста због присуства америчке војске у Либану.

Одговорност су преузеле Исламски џихад и Хезболах, групе које је подржавала новоуспостављена Исламска Република Иран, након Исламске револуције. 

Грађански рат и одлазак америчке војске

Маринци САД у земљу су ушли годину дана раније, после неуспелих мисија Уједињених нација, Израела и Сирије у решавању кризе настале у грађанском рату између муслиманско-палестинских и хришћанских фракција.

У Либану су заједно са америчком војском ушле и трупе Велике Британије, Француске и Италије.

Већ у фебруару 1984. године, тадашњи председник САД Роналд Реган наредио је повлачење војске из Либана, после напада на америчке касарне у Либану у којима је погинуло више од 240 војника, као и 58 падобранаца француске војске.

Ипак, повлачење трупа није спречило нови терористички напад на америчку амбасаду у Источном Бејруту, у септембру 1984. године. Тада су погинуле 23 особе, као и нападач који је извршио самоубилачку акцију.  

среда, 06. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње