Читај ми!

Ко располаже огромним резервама природног гаса, а ко одређује количине и цене на светском тржишту

У Алжиру се одржава седми самит форума земаља извозница гаса (ГЕЦФ). Истакнута је улога тог форума у остваривању циљева УН о одрживом развоју. Успостављен је Институт за истраживање гаса као важног тела у преовладавању последица енергетске кризе у свету.

Први дан самита земаља извозница гаса протекао је у разговору експерата за енергетику чији је циљ да координирају и успоставе дијалог у погледу потражње и снабдевања овог енергента на светском тржишту, посебно у кризним ситуацијама.

Домаћин самита, Алжир располаже огромним резервама природног гаса као и капацитетима за извоз течног гаса преко поморских лука.

Мурад Прер, међународни експерт за енергетику наводи да је природни гас присутан са 23 процената у светским енергетским потребама.

"То је фосилно гориво које чува животну средину, тако да због потреба зелене енергије може да буде решења за повећане енергетске захеве земаља у успону", наводи Прер.

Указује да економска криза у Европи и свету утиче на потражњу.

"Овај самит земаља извозница гаса је важан јер постоје многе кризе украјинска и она на Блиском истоку, а и Европа је у тешкој ситуацији због чега земље извознице морају да јој помогну. Економска криза у Европи и свету утиче на потражњу. Сарадња земаља извозница гаса и земаља потрошача мора да буде правило енергетске индустрије", оцењује Прер.

Форум земаља извозница гаса чини 11 држава чланица и 8 посматрача и има важну улогу у погледу одређивања количине и цене гаса на светском тржишту. По утицају једнак је Организацији земаља извозница нафте, Опеку. На самиту је представљен нови Институт за истраживање гаса, као и најновије издање публикације Глобални гас.

Мурад Прер наводи да Алжир производи 100 милијарди кубних метара гаса.

"Има значајно искуство у преради природног гаса у индустрији. Удео Алжира у глобоалној производњи и резервама износи 2,5 трилиона кубних метара природног гаса, док њене природне резерве износе 22 трилиона кубних метара. Улога Алжира у производњи природног гаса ће расти у будућности, јер је важан снабдевач Европе овим енергентом", каже Прер.

Самит наставља рад на министраском нивоу, а следи сусрет председника и премијера земаља извозница гаса на коме ће се присутнима обратити домаћин председник Алжира Абделмаџи Тебун.

Скуп се одржава од 29. фебруара до 3. марта.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње