Европски избори – битка за превласт између пет кризних гласачких племена

Европски гласачи уочи националних и избора за ЕП подељени у "пет племена", указује истраживање Европског савета за спољне послове. Климатска, мигрантска и економска криза, коронавирус и рат у Украјини бриге су око којих се груписало бирачко тело Европе. Аутори ове студије наводе да партије морају да одустану од традиционалних идеја о будућности европског пројекта и фокусирају кампање на хитно решавање тренутних страхова Европљана.

Европски избори – битка за превласт између пет кризних гласачких племена Европски избори – битка за превласт између пет кризних гласачких племена

Европски гласачи, уочи јунских избора за Европски парламент (ЕП), више нису традиционално подељени на левицу и десницу, или оне који су за останак или излазак из Уније, већ на "пет племена" изразито сукобљених интереса, указује истраживање Европског савета за спољне послове (ЕЦФР).

Извештај "Сопствена криза: Политика трауме у европској изборној години" сугерише да је пет племена, заправо, груписање гласачког тела око пет великих криза које су утицале на животе бирача последњих година – климатске промене, миграције, коронавирус, глобална економска криза и рат у Украјини.

Аутори тврде да су кризе погодиле скоро сваку од европских земаља, иако у различитом интезитету, због чега су их Европљани доживели као егзистенцијалну претњу. Уједно, ниједно од пет питања око којих се гласачи деле није окончано.

Промена курса – од европског пројекта до решавања хитних питања

Коаутор студије и директор истраживачког центра ЕЦФР-а Марк Леонард каже да је на изборима за ЕП 2019. спор био између популиста са идејом напуштања европских интеграција и партија које су инсистирале на очувању пројекта ЕУ након ере Брегзита и Доналда Трампа на месту председника Сједињених Држава.

"Овог пута, вероватно је да ће то бити надметање између супротстављених страхова од пораста температуре, избеглица, инфлације и војног сукоба", рекао је Леонард.

Иван Крастев из Центра за либералне стратегије каже да студија указује да се грађани ЕУ удаљавају од идеолошких веза са десницом и левицом, а да су подстакнути личним ставовима о кризама које су погодиле Европу.

Највеће европске партије ће уместо досадашњих идеја о будућности европског пројекта морати да хитно испитају и реше тренутне бриге гласача, наводе аутори истраживања.

Климатска криза и миграције – две највеће бриге европских гласача 

Одговори на климатску кризу и миграције биће два највећа мобилизатора у предизборним кампањама које ће се водити широм Европе 2024. године, као што је био случај и на холандским изборима крајем 2023.

Победник избора у Холандији је Герт Вилдерс са својом антимигрантском политиком, док је друго место припало проеколошком савезу зелених и лабуриста.

"Сукоб између ова два 'племена' је дуел две 'побуне против изумирања'. Климатски активисти страхују од изумирања људског и другог живота, док антимигрантски активисти страхују од нестанка својих нација и културног идентитета", наводи се у студији.

Гласачи који имиграцију виде као највећу кризу углавном подржавају десничарске странке као што су Национални савез у Француској или немачка Алтернатива за Немачку (АфД).

Бирачи који дају предност решавању еколошких проблема имају тенденцију да подржавају зелене или левичарске странке, попут шпанских социјалиста или пољскe левицe.

Избори у Европи и страх од Лисабона до Талина 

Поред избора за ЕП, исте теме биће кључ кампања политичара на појединим националним изборима у Европи.

Бирачи у 15 европских земаља – укључујући Португалију, Белгију, Аустрију, Литванију, Велику Британију, Русију и Хрватску – ове године излазе на биралишта на парламентарним и председничким изборима.

Међу девет држава чланица ЕУ које представљају 75 одсто становништва блока, уз Велику Британију и Швајцарску, 73,4 милиона грађана верује да су климатски проблеми најважнија криза која утиче на њихову будућност.

Нешто мањи број људи (72,8 милиона) сматра да је највећа криза изазвана коронавирусом и последицама пандемије на здравствене системе и економије држава, док је 69,3 милиона Европљана истакло економску кризу и инфлацију као главну бригу.

Да је највеће европско питање решавање мигрантске кризе определило се 58,2 милиона грађана, док је рат у Украјини најважнији за 49 милиона Европљана.

Бирачка "племена", ипак, нису равномерно распоређена географски, по образовању или старосној граници.

Гласачи у Немачкој сматрају да је мигрантска криза најважнија са 31 одсто, док су у Француској то климатске промене (27 одсто).

У Италији и Португалији, које су биле тешко погођене финансијском кризом из 2008. и кризом еврозоне која је уследила, око 34 одсто испитаника је истакло инфлацију и растуће трошкове живота као највеће претње.

Страх због рата Русије и Украјине је највећи у земљама које су близу сукоба – Естонији (40 одсто), Пољској (31 одсто).

Старије брине мигрантска, а младе и високообразоване климатска криза

Истраживање ставова по старосној оси указују да старији као витално питање сматрају мигрантску кризу (изнад 25 одсто), док је међу високообразованима (22 одсто) и младима (24 одсто) клима најважнија.

"Овогодишњи избори за ЕП биће пре пројекције него пројекти. Свака од пет европских криза имаће много живота, али ће они живети, умрети или васкрснути у гласачкој кутији. Стога, европски избори неће бити само такмичење између левице и деснице, евроскептика и проевропљана, већ и битка за превласт између различитих кризних племена Европе", закључује се у студији.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње