Иран узвраћа ударац, специјалци упали на танкер у Оманском мору

Ирански специјалци упали на танкер са 145.000 тона ирачке нафте у Оманском мору у знак одмазде за прошлогодишњу акцију америчке морнарице, која је у априлу прошле године тај исти брод запленила у Јужном кинеском мору. Ова акција, уз нападе јеменских Хута, прети да озбиљно уздрма трговину нафтом кроз Персијски залив и Суецки канал.

Иран узвраћа ударац, специјалци упали на танкер у Оманском мору Иран узвраћа ударац, специјалци упали на танкер у Оманском мору

Осветничка акција иранских специјалаца, како су је назвали медији у Техерану, изведена је у Оманском мору и за свега пола часа, специјалци морнарице Ирана су преузели кнтролу над бродом и преусмерили ка луци Бандар е-Јар.

На "Сент Николас", који се до прошле године звао "Суец Рајан" и послује у склопу грчке компаније "Емпајер навигејшн", је у ирачкој луци Басра натоварено 145.000 тона нафте и планирано је да, кроз Суецки канал, доплови до Турске.

"Након незаконитих радњи везаних за Суец Рајан у априлу прошле године и крађе иранске нафте, танкер под именом Сент Николас је заплењен у знак одмазде по одлуци суда и преусмерен ка иранској луци", јавила је иранска агенција Фарс.

Гусарске акције САД и Ирана

Америчка морнарица је "Суец Рајан" запленила у априлу прошле године у Јужном кинеском мору, а после неколико дана неизвесности, брод је нагло променио курс и запловио ка Тексасу, где је из њега истоварено 800.000 барела заплењене иранске нафте.

Власти у Техерану су, одмах затим, запретиле одмаздом, што је донело озбиљне бриге бродарским компанијама које превозе нафту кроз Ормуски теснац. Ормуским мореузеом пролази петина укупне трговине тим енергентом у свету.

Начин на који су ирански специјалци упали на "Сент Николас" необично подсећа на след догађаја од 19. новембра, када су јеменски Хути у теснацу Баб ел Мандеб, упали на брод „Галакси лидер“ и развили палестинску заставу, пре него што су га одвезли у луку Ходеида.

Као и Хути, и ирански специјалци су на брод конопцим спустили из хеликоптера и одмах затим прекрили сигурносне камере.

Јеменски командоси су отели брод јер му је власник израелски тајкун Абрахам Рами Унгар, а акција је уследила недуго пошто је „Галакси лидер“ прошао поред брода „Бехшад“, пловећег шпијунског центра иранске Револуционарне гарде.

Бараж у Црвеном мору

Свега дан пре иранског упада на танкер "Сент Николас", јаменски Хути су испалили више од 20 пројектила и беспилотних летелица ка британским и америчким раним бродовима који патролирају Црвеним морем.

"Укупно 18 беспилотних летелица, две противбродске крстареће и једна противбродска балистичка ракета оборене су у заједничкој акцији авиона Ф-18 са носача Двајт Ајзенхауер, америчких бродова Грејвли, Мејсон и Лабун и британског Дајамонда", саопштила је америчка Централна команда.

Готово истовремено, јеменски генерал Јахја Саре објаснио је да овај напад представља одмазду за смрт десеторице јеменских бораца, који су 31. децембра страдали у нападу америчких хеликоптера.

Политички хаос и претња нападима на бродове у Црвеном мору навеле су десетак највећих бродарских компанија да привремено обуставе пловидбу овим морем и терет и посаде преусмере на 20.000 километара, или 44 дана пловидбе дужу и драматично скупљу руту која води око Рта добре наде.

Компанија "Си-Ејч Робинсон" (C.H. Robinson) већ је око Африке упутила 25 бродова, док ће истим путем пловити и белгијски власници флоте танкера "Јуронав" (Euronav), тајвански "Евергрин", норвешки "Фронтлајн", немачки "Хапаг Лојд", дански "Маерск" и медитеранска компанија "Ем-Ес-Си".

Број бродова који пролазе Суецким каналом већ је за 40 одсто мањи него годину дана раније, док се пролаз чека бар две седмице, односно двоструко дуже него у нормалним околностима.

Битка за превласт на морима

Битка за превласт на морима у блискоисточном региону почела је још пре четири године, када је Израел почео кампању напада на иранске бродове који су морем превозили нафту и оружје за бројне групе које су се, свака на свој начин, бориле против владе у Тел Авиву.

Иран је узвраћао мање видљивим нападима, па је у мају 2021. године његова ракета погодила брод за превоз контејнера „Лори“, чији су власници Израелци. У овом нападу, који је потврдила и израелска војска, није било повређених ни озбиљније материјалне штете. Количина штете и начин на који су напади изведени навели су западне обавештајне службе да закључе да Иранци и нису желели да озбиљно оштете брод, већ да само пошаљу поруку да могу да узврате ударац било када и било где.

Израел је, пак, своју серију напада на иранске бродове покренуо како би спречио ширење војног утицаја Техерана и покушаје те државе да некако заобиђе блокаду на извоз иранске нафте коју су увеле Сједињене Државе.

Поморски елемент иранско-израелског сукоба, сматрају аналитичари, тек је део ширег фронта који је Техеран у последњих петнаестак година осмислио како би наоружао листом све милиције и оружане групе које за циљ имају уништење Израела – од Хезболаха у Либану, преко бројних група у Сирији и Ираку, затим Хута у Јемену и Хамаса и Исламског џихада у Појасу Газе.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње