среда, 30.08.2023, 10:48 -> 17:31
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС-а из Лондона
štampajГрешка контроле летења британске туристе кошта хиљаде фунти
Ситне грешке у систему контроле лета у Британији довеле су до ланчаног отказивања летова. Домино ефекат у реду летења за Британију осетиће се до краја ове, а можда и наредне недеље. На цедилу је остављено на стотине хиљада путника, који сносе додатне трошкове од, процењује се, осамдесет милиона фунти.
У понедељак је британска Служба контроле летења добила неколико података о летовима које систем није могао да аутоматски обради.
Прешло се на мануелну обраду података. Резултат је преко хиљаду и по отказаних летова тог дана и око двеста осамдесет наредног.
Последице ће се санирати недељама.
Путници остављени на цедилу
Стотине хиљада Британаца који су се враћали са продуженог викенда због државног празника или са годишњег одмора, јер деца полазе у школу, остављени су на цедилу.
Туриста из Лондона Иви Хеблвајт каже да им нико из компаније, којом је требало да лете, није изашао у сусрет.
„Нико нам није помагао, нико нам није пришао. Нисмо добили ниједну информацију. Разговарали смо само са једном особом која нас је игнорисала. Пришла нам је, попричала, а затим се окренула и отишла. Неки човек нам је рекао да чекамо имејл“, прича Иви Хеблвајт док седи на поду париског аеродрома „Шарл де Гол“.
На исти аеродром Ричард Бејкер стигао је чак из Женеве у потрази за било каквим лeтом кући у Бирмингем.
„Били смо на аеродрому у Женеви када је наш лет отказан у последњем тренутку. Није било ниједног лета за Уједињено Краљевство у наредна два дана. Тако смо одлучили да возом одемо у Лион, преноћимо у локалном хотелу, возом дођемо на ‘Шарл де Гол’ у Паризу одакле путујемо за Единбург и одатле кући у Бирмингем. То нас кошта хиљаду и по фунти по особи за четворо људи“, констатује Бејкер додајући да су сви изгубили и дан на послу.
Марија Бол из Ливерпула, мајка двоје деце, истиче да није било лако снаћи се када од вас сви оперу руке.
„Претресли смо све опције. Преласке трајектом, све летове са свих аеродрома у Француској. Гледали смо и возни ред Еуростара. Све је резервисано. Коначно смо се домогли лета за Единбург, где ћемо морати да изнајмимо аутомобил и возимо четири сата до куће“, тврди Марија Бол.
Туристички поветарац на Ламаншу
Сасвим друга слика влада на Ламаншу. Нема застоја.
Царина и пасошка контрола се брзо прођу.
Превоз кроз тунел колима може да кошта мало или много – зависи када резервишете и колико остајете у Европи. Повратна карта за дан у Француској је само 30 фунти.
Но, карта у једном правцу, резервисана у последњем тренутку, плаћа се седам пута скупље.
На трајектима постоје играонице уз које два сата пловидбе за децу брзо прође.
Кухиња обезбеђује разноврстан и здрав мени.
Једина брига је како направити што бољи селфи са „белим стенама Довера“ у позадини.
Цене се крећу до сто фунти по аутомобилу за један прелазак што није јефтино ако возите сами, али гарантује путовање без стреса. Број прелазака расте из месеца у месец.
Путнички прекоморски превозници у Доверу били су забринути после Брегзита, а у паници после пандемије.
Сада више не размишљају о будућности.
Ламанш или Енглески канал, зависно кога питате, био је и остао најпрометнија поморска рута. И то с разлогом.
Коментари