Читај ми!

Руски заокрет ка Пјонгјангу, ветар у леђа нуклеарним амбицијама Ким Џонг Уна

Да ли Пекинг и Москва настоје да обнове односе са Пјонгјангом? Главни град Северне Кореје посетиле су делегације Русије и Кине. Руски министар одбране Сергеј Шојгу састао се у Пјонгјангу са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном и посетио изложбу оружја на којој су представљене и балистичке ракете, које су забрањене резолуцијама Уједињених нација.

Корејско полуострво никада није ни напустило хладноратовски поредак. А на седамдесету годишњицу примирја, свету нуди слику новог Хладног рата. У истом дану - у Сеулу ветерани снага Уједињених нација; У Пјонгјангу, кинеска и руска делегација, на челу са министром одбране Сергејом Шојгуом.

"Аналитичари у Источној Азији тврде да посета руског министра одбране има и један дубљи политички смисао, јер је Русија тако практично прихватила Северну Кореју као нуклеарну силу што до сада није чинила, јер је читавих 15 година у Савету безбедности заправо гласала за резолуције или није стављала вето на резолуције које су осуђивале севернокорејски нуклеарни програм. То је велика промена и у геополитичком смислу, која може имати нарочито пуно утицаја на безбедносни положај Јужне Кореје", наводи Иља Мусулин, дописник РТС-а из Источне Азије.

Вук Вуксановић из Београдског центра за безбедносну политику наводи да посета руског министра одбране политички означава нови процес у којем Вашингтон неће моћи да рачуна на оно што је раније имао, а то је кооперативност Москве у форумима као што је СБ УН, када је у питању сарадња по севернокорејским питањима и севернокорејском нуклеарном програму.

Нова безбедносна мапа, Русија и Кина за снажнију Северну Кореју

Москва и Пекинг, у мају прошле године у Савету безбедности нису ставиле вето на нови пакет санкција, који је требало да смањи извоз сирове нафте Пјонгјангу.

На новој безбедносној мапи света, тумачи се, Русији и Кини одговара снажнија Северна Кореја.

"Ова епизода је веома потенцијално лоша за Вашингтон уколико би Москва покушавала да својим природним ресурсима одржава режим у Пјонгјангу или ако би му пружила војну помоћ, што би било проблематично за Вашингтон, нарочито ако је реч о ракетним технологијама", оцењује Вук Вуксановић.

Очекивано - кажу познаваоци региона. Ако се сагледају савезништва Вашингтона, најпре са Сеулом и Токијом. Али и одлука Јужне Кореје да Пољској прода оружје, а Американцима муницију, чије је крајње одредиште, уверени су, Украјина.

Отуда и слика руског министра одбране пред поставком севернокорејских интерконтиненталних балистичких ракета.

Супротна ранијем дугогодишњем противљењу Пекинга и Москве  - због унутрашњих слабости и страха да не изазову приближавање америчких нуклеарних бомбардера и подморница близу својих обала.

"Постојао је и велики страх да би ако Северна Кореја развије свој нуклерани програм на то могли да одговоре Јапан и Јужна Кореја производњом сопствених нуклераних бомби. Међутим, сматра се да ће посете руског министра одбране и кинеских политичара Северној Кореји преокренути ту ситуацију и да ће ове три државе појачати економску сарадњу и узајамну војну помоћ", каже Иља Мусулин, дописник РТС-а из Источне Азије.

Седам деценија од примирја, нове блоковске поделе

После Другог светског рата, Сједињене Америчке Државе и Совјетски Савез, Кореју су поделиле попут Немачке. Али и Пјонгјанг и Сеул желели су цело полуострво.

Север, идеолошки ослоњен на Москву, војно на Пекинг, започео је рат против Југа. УН, уз изузеће СССР-а у Савету безбедности, послале су трупе.

Уследио је посреднички рат, без мировног споразума до данас. На годишњицу примирја, једино слика нових блоковских подела.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње