Читај ми!

Самит НАТО-а: Чланице сагласне да је будућност Украјине у Алијанси, позив за чланство када се испуне услови

Лидери земаља чланица НАТО-а сагласили су се првог дана самита у Вилњусу да је будућност Украјине у Алијанси, али нису уручили позив или навели временску одредницу за приступање које је Украјина тражила. Упутиће позив за чланство када се савезници сложе и испуне услови, наводи се у декларацији. Ипак, НАТО је уклонио захтев да Украјина испуни тзв. акциони план, чиме је ефективно уклоњена једна од две препреке Кијева ка путу ка чланству, преноси Ројтерс. Поред Украјине, међу главним темама Самита је и зелено светло Турске за пријем Шведске.

Самит НАТО-а: Чланице сагласне да је будућност Украјине у Алијанси, позив за чланство када се испуне услови Самит НАТО-а: Чланице сагласне да је будућност Украјине у Алијанси, позив за чланство када се испуне услови

Лидери земаља чланица НАТО-а окупљају се у Вилњусу где данас почиње дводневни самит. Главна тема је захтев Украјине о придруживању НАТО-у.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, коме ће бити продужен мандат на челу Алијансе, рекао је да ће Украјина добити "позитивну и јаку поруку" о свом путу ка чланству.

Ипак, постоје поделе међу 31 чланицом НАТО-а, што значи да Украјини неће бити упућен директан позив за чланство. Конкретно, чланице НАТО-а из Источне Европе подржавају чланство Кијева, сматрајући да је то најбољи начин да се Русија одврати од поновног напада.

Земље попут Сједињених Држава и Немачке су опрезније – страхују да би такав потез могао да увуче НАТО у директан сукоб са Русијом и потенцијално изазове глобални рат.

Међутим, Столтенберг је најавио да ће Кијев добити више војне помоћи и да ће му бити олакшани услови за придруживање Алијанси. Нуди и нови формат за сарадњу, Савет НАТО–Украјина.

Савет НАТО–Украјина требало би да одржи своју прву седницу у среду. Овај савет наликује координационој платформи коју је НАТО имао са Русијом од 2002. до анексије Крима 2014. године.

"Уверен сам да ће то бити позитивна и снажна порука Украјини на њеном путу ка чланству", рекао је Столтенберг пред почетак самита.

И председник САД Џозеф Бајден, који је такође у Вилњусу, потврдио је посвећеност САД источном крилу НАТО-а, након што се састао са литванским председником Гитанасом Науседом.

"Наше обећање да ћемо бити с вама није нас поколебало“, рекао је Бајден.

На самиту би такође требало да буде одобрен први свеобухватни план НАТО-а о одбрани од Русије, први таквог типа од краја Хладног рата.

Москва је, иначе, критиковала дводневни самит. Агенција РИА Новости је цитирала високог руског дипломату са седиштем у Бечу, а који је упозорио да ће се Европа прва суочити са "катастрофалним последицама" ако рат у Украјини ескалира.

Док су чланице НАТО-а сагласне да се Кијев не може придружити током рата, нису се сложили око тога колико брзо би се то могло догодити након тога и под којим условима.

Украјински председник Володимир Зеленски ће присуствовати самиту и вршити притисак на НАТО. Он је на Твитеру навео да украјински војници чувају Европу од "руске агресије".

И док ће Украјина морати да чека на чланство, Шведска је направила крупан корак пошто је Турска подигла рампу на њеном путу, саопштено је синоћ.

НАТО, Северноатлантска алијанса, формиран је 1949. године са циљем, пре свега, да делује као средство одвраћања од претње совјетске експанзије у Европи после Другог светског рата.

среда, 25. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње