Читај ми!

Гужва на листи републиканаца – трку закомпликовао Трампов потпредседник Мајк Пенс

Листа републиканаца који ће на унутарстраначким изборима покушати да добију статус председничког кандидата све је дужа, пошто је у понедељак документа за кандидатуру предао и бивши потпредседник Сједињених Држава Мајк Пенс, чиме је и формално постао ривал бившем председнику и сараднику Доналду Трампу.

Гужва на листи републиканаца – трку закомпликовао Трампов потпредседник Мајк Пенс Гужва на листи републиканаца – трку закомпликовао Трампов потпредседник Мајк Пенс

Мајк Пенс је кандидатуру озваничио предајом докумената Федералној изборној комисији, а кампању ће формално започети у среду објављивањем промотивног видео-снимка и скупом у Демојну, у Ајови, на 64. рођендан.

Пенс се објавом кандидатуре придружио великом броју републиканских кандидата – поред Доналда Трампа, подршку на унутарстраначким изборима тражиће гувернер Флориде Рон Десантис, бивша амбасадорка при Уједињеним нацијама Ники Хејли, сенатор из Јужне Каролине Тим Скот, предузетник Вивек Рамасвами, бивши гувернер Арканзаса Ејса Хачинсон и конзервативни радио-водитељ Лари Елдер.

Очекује се да ће бивши гувернер Њу Џерзија Крис Кристи објавити кандидатуру данас, а гувернер Северне Дакоте Даг Бургам у среду.

Резултати истраживања јавног мњења међу републиканцима показују да Доналд Трамп води у раној трци за номинацију. Рон Десантис је други на листи по популарности међу гласачима, али би Пенсова кандидатура могла да закомпликује трку.

Потпредседник који је "веома разочарао" Трампа

Мајк Пенс је био потпредседник САД од 2017. до 2021. године. Пре него што га је Доналд Трамп изабрао за потпредседничког кандидата, био је конгресмен и гувернер Индијане.

На функцији потпредседника, Пенс је Трампу био лојалан сарадник и заменик. Без резерве је хвалио успехе Трампове администрације.

Председавао је радној групи Беле куће за ковид 19, која је координирала одговор америчке администрације на пандемију коронавируса и поставила темеље за дистрибуцију вакцина.

Путеви блиских сарадника нагло су се разишли када су Трампове присталице 6. јануара 2021. насилно упале у зграду Конгреса на Капитол хилу, подстакнуте тврдњама бившег председника да су избори, на којима је изгубио од демократе Џозефа Бајдена, покрадени.

Трамп је вршио притисак на Пенса да, у церемонијалној улози потпредседника који предводи Конгрес у пребројавању електорских гласова, поништи резултате избора у кључним државама.

Дојучерашњи сарадник се тада дистанцирао од Трампа. Одбио је да га подржи у намери да поништи резултате избора, због чега су бесне Трампове присталице узвикивале "обесите Мајка Пенса".

Пенс је са сарадницима и породицом морао да се крије. Трампове потезе је назвао опасним и оптужио га је да је охрабрио демонстранте, стављајући многе грађане, али и њега и његову породицу, у опасност.

"Председник Трамп је погрешио. Нисам имао право да поништим изборе", понављао је Пенс, док је Трамп истицао да га је потпредседник "веома разочарао" на дан када су резултати потврђени.

Пенс је у априлу сведочио у истрази специјалног тужиоца, што је био први пут у модерној историји САД да је потпредседник био приморан да сведочи о председнику којем је служио. Детаље својих разговора и сарадње са Трампом објавио је и у аутобиографији "Помози ми, Боже".

Иако није остао у добрим односима са Трампом, понављајући да је земљи потребан нови лидер, Пенс је више пута рекао да је поносан на резултате Трампове администрације у којој је учествовао.

Хришћанин, конзервативац и републиканац – тим редоследом

Републиканци Пенса виде као поузданог конзервативца који и даље подржава политику Трампове администрације, али без Трампове ексцентричности.

Пенс често каже да себе сматра "хришћанином, конзервативцем и републиканцем – тим редоследом".

Снажан је противник права на абортус и подржава забрану на националном нивоу, а противи се и правима трансродних особа. Залаже се за промене програма здравственог осигурања.

Пенс сматра да би САД требало да дају већу подршку Украјини, због чега је критиковао страначке колеге које нису спремне да се оштрије супротставе Владимиру Путину и Русији.

Бивши потпредседник се месецима припремао за кандидатуру и организовао скупове у државама у којима се одржавају први унутарстраначки избори – Ајови, Јужној Каролини и Њу Хемпширу. Посећивао је и цркве, држао говоре и састајао се са донаторима.

Унутарстраначка изборна трка за републиканског председничког кандидата почиње у фебруару наредне године, а многи кандидати су већ у кампањи.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње