Читај ми!

Изасланик УН: Судански генерали пристали су на мировне разговоре

Зараћене стране у Судану пристале су да пошаљу своје представнике на мировне разговоре, потенцијално у Саудијску Арабију, тврди изасланик Уједињених нација за Судан Волкер Пертес. У исто време, УН упозоравају на хуманитарну кризу тој земљи, где су од почетка сукоба погинуле стотине цивила, а хиљаде су рањене.

Акценат, ако дође до мировних разговора између зараћених страна, биће на успостављању "стабилног и поузданог" прекида ватре уз надзор домаћих и међународних посматрача, изјавио је Волкер Пертес за АП.

Изасланик УН је ипак упозорио да и даље постоје одређени изазови како би се дошло до преговора.

Договори о прекиду ватре од прошле недеље поштовани су делимично, само у неким областима, док су се у појединим деловима земље беспрекидно водиле жестоке борбе, због чега су цивили морали да напуштају своје домове.

Хуманитарна криза – Суданци препуштени сами себи

Борбе између суданске војске и Снага за брзо реаговање трају од 15. априла. Према подацима независног суданског удружења лекара, погинуло је 436 цивила, а 2.174 особе су рањене. Иако многи упозоравају, првенствено Уједињене нације, на хуманитарну кризу, Суданци су препуштени сами себи.

Многи се плаше за свој живот, јер двојица најмоћнијих људи Судана ратују у земљи која се деценијама суочава са грађанским ратовима, државним ударима и економским тешкоћама. Они који су остали у главном граду, немају хране, воде, струје. Борба за сваки дан живота. Све залихе, скоро су потрошене.

Пуцњи се чују од јутра до касно у ноћ. Упркос таквим, несигурним околностима, неки Суданци одлазе на какав-такав посао.

"Цене расту, морам да радим. Дођем на посао два или три сата, а онда затворим јер није безбедно. И тамо нема ничега”, наводи берберин Абдулбаки.

Многе породице беже од сукоба у Судану. Са мало личних ствари или без ичега напуштају своје домове, углавном пешке пређу и до 800 километара.

"Дошли су и напали наше село, а када су неки од нас хтели да изађу из својих кућа, убили су их", наводи избеглица из Судана Бусема Мухамед Араби.

Двадесет хиљада избеглих из Судана нашло је привремено уточиште у Чаду. Немају шаторе. Живе испод дрвећа, без воде и хране. А за неколико недеља почиње и кишна сезона.

"Ако не реагујемо сада, биће касно. Ако им не пружимо помоћ, пут ће бити блокиран и све избеглице ће бити заглављене", каже високи комесаријат УН за избеглице Брис Дегла. 

Многе земље, затвориле су амбасаде и спровеле највећу евакуацију својих држављанима од Авганистана 2021. УНХЦР доставља простирке за спавање, сапун и прибор за кување. Али, то није ни близу онога што је потребно земљи са 45 милиона људи.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње