Немачка: Све мање младих, све више проблема
У Немачкој никада није живело овако мало младих између 15 и 24 године. Та група тренутно чини само десет одсто становништва - 1983. је њен удео био 16,7 одсто.
Према наводима Савезног завода за статистику у Висбадену, крајем 2021. је још само сваки десети становник Немачке имао између 15 и 24 године. Пре 40 година је тој групи припадао сваки шести човек. То значи да је број младих у овој земљи најмањи откако је почело бројање 1950.
Са изузетком 2015. године, број младих је стално опадао. Највећи удео у становништву Немачке они су имали у првој половини осамдесетих - 1983. он је износио 16,7 одсто.
Постоје доста велике разлике међу појединачним савезним покрајинама.
Највиши удео младих бележимо у граду-покрајини Бремену - 11 одсто. Најмањи је у Бранденбургу са 8 одсто. И у источнонемачким покрајинама Саксонији-Анхалту и Мекленбургу Предњој Померанији је са 8,3 одсто знатно испод просека, а Баден-Виртемберг са 10,6 одсто и Северна Рајна Вестфалија и Доња Саксонија са 10.6 одсто су још увек изнад просека.
Проблеми младих - никад већи
Недавно је објављена и пета по реду репрезентативна студија о главним преокупацијама младих у Немачкој. Она показује да је тај живот обележен кризом. Време после проглашења пандемије, локдаун и остале мере, које је почело пре две године, још увек је пуно неизвесности, страха и ограничења.
Аутор студије, проф. Клаус Хурелман, каже да су многи млади "после две године ограничења у својој приватној и радно-школској свакодневици - психички оптерећени".
"Претња ратом у Европи је други емоционалан терет који им квари расположење. Многи су у великој бризи за своју радну, финансијску и економску будућност", додао је Хурелман.
Депресија напредује
Упитани за највеће бриге, млади су одговарали да су то пре свега рат у Украјини (68%), климатске промене (55%), инфлација (46%) и подела у друштву (40%).
Ова студија је показала и колико је погубан био утицај пандемије са противпандемијским мерама на ментално здравље младих.
Нада од прошле зиме да ће пандемија бити окончана, није се остварила, тако да млади сада рачунају са новим мерама. Три највеће ствари које их муче су, према овој студији, стрес (45%), безвољност (35%) и исцрпљеност (32%).
О депресији говори чак 27% младих, осећање беспомоћности има њих 13%, а 7% испитаних наводи да је размишљао о самоубиству .
Коментари