Читај ми!

Председник Шри Ланке са Малдива иде у Сингапур, демонстранти упали у кабинет премијера

Након што је председник Шри Ланке Готабаја Раџапакса побегао на Малдиве рано јутрос, на шта су га натерали протести због кризе у тој земљи, очекује се да оде у Сингапур, рекао је извор из владе за Ројтерс. У Шри Ланки настављени протести, демонстранти траже да и премијер напусти земљу.

Раџапакса може да пошаље оставку председнику парламента након што слети у Сингапур, навели су извори који желе да остану анонимни.

Раџапаксин помоћник и сингапурска влада нису одмах одговорили на захтев за коментар.

Председник Раџапакса побегао је у јутрос на Малдиве, чиме су очигледно окончане скоро две деценије доминације његове породице у земљи након масовне народне побуне изазване економским колапсом.

Али његова одлука да остави свог савезника премијера Ранила Викремесингеа да буде вршилац дужности председника изазвала је нове демонстрације, а демонстранти су упали у канцеларију премијера захтевајући да и он оде.

Његова канцеларија је првобитно прогласила ванредно стање и полицијски час, а затим укинула мере, али је рекла да ће мере бити поново враћене. 

Полиција стационирана испред премијерове канцеларије испалила је сузавац у неколико наврата, а војни хеликоптер је накратко кружио изнад њих, али су демонстранти и поред тога упали у комплекс. Премијеров тим је одбио да открије где се он налази.

"Осећај је прилично диван, људи су покушавали да заузму ово место око три сата", рекао је студент Санчука Кавинда, стојећи поред отворених врата премијерове канцеларије. "Без обзира на све, сви у овој гомили ће бити овде док и Ранил не одступи.

У саопштењу, Викремесинге је рекао да демонстранти "немају разлога да упадају у канцеларију премијера".

"Они желе да зауставе парламентарни процес. Али морамо поштовати Устав. Зато су ме безбедносне снаге саветовале да уведем ванредно стање и полицијски час. Радим на томе", рекао је премијер.

Држава од 22 милиона људи бори се са озбиљном несташицом девиза која је ограничила основни увоз горива, хране и лекова, гурнувши је у најгору економску кризу од стицања независности 1948. године, пренео је раније Ројтерс.

Многи за то окривљују председника Раџапаксу, а углавном мирни протести трају од марта.

Незадовољство се погоршало последњих недеља пошто је у земљи дошло до затварања школа и рационализације потрошње горива, а инфлација у јуну је достигла скоро 55 одсто.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње