Хоће ли Бајденова блискоисточна турнеја бити налик проласку камиле кроз иглене уши
Повећање производње нафте биће на столу током блискоисточне мини-турнеје америчког председника која почиње у среду. Иако је Џозеф Бајден негирао да ће директно поставити то питање Ријаду, енергетска ситуација у Сједињеним Државама и Европи нафту позиционира високо на агенди блискоисточних сусрета. Прва Бајденова станица биће Израел, а амерички председник ће се у Џеди састати и са лидерима заливских држава, као и Египта, Ирака и Јордана.
Блиски Исток је место на којем велике идеје америчких председника неретко стижу да буду сахрањене. Имајући то у виду, пише Форин полиси, актуелна администрација се клонила региона.
Џозеф Бајден му, у наредна четири јулска дана, иде у сусрет. Са бар четири изазова. Први – да још једном пита да повећају производњу нафте. Јер, инфлација и цена горива код куће пробијају плафон.
"Оно што је приоритет Џозефа Бајдена у овом тренутку – то су избори у новембру. Он не сме да дозволи да САД западну у рецесију, а Саудијска Арабија у томе може да му помогне, а један од елемената је повећање производње нафте", сматра Стеван Недељковић са Факултета политичких наука.
Али ако је судити по ономе што су новинари, на Самиту Г7, прочитали са Макронових усана, док је Бајдену шапутао о разговору са шеиком Бин Заједом, Емирати и Саудијска Арабија, партнери Русије у ОПЕК-у, наводно су близу максимума.
"Они немају велике капацитете у наредних шест месеци. Питање је да ли не могу да повећају или неће да повећају. Наравно да су Саудијска Арабија и све земље залива свесне, да су сада у изузетно повољној позицији због енергетске ситуације у свету, јер су њихови приходи од нафте већи. Међутим, и њихова политичка тежина је већа самим тим што Џозеф Бајден долази у Саудијску Арабију иако је најављивао да неће због убиства новинара Кашогија, које су како су и сами Американци рекли, наручиле саудијске власти, сада се та тема гура под тепих", наглашава уредник у недељнику Време Момир Турудић.
Сада би требало да се састане са саудијским престолонаследником Бин Салманом, иако је још у кампањи, осведоченог америчког партнера, називао одметником.
Разговори са Ираном сложени
Али Американци су, како би заобишли руску нафту, спремни да сарађују чак и са Венецуелом и Ираном. Повратак Иранском нуклеарном споразуму, приказивао се извесним. Упркос негодовању и Саудијаца и Израелаца. Ипак преговори су, после сусрета у Дохи, застали.
"Разговори са Ираном су сложени, јер се воде на две равни и у САД и у Ирану, зато што се преговара и са унутрашњом јавношћу, а она је веома подељена. С друге стране, иранским званичницима је тешко да воде преговоре имајући у виду јако антиамеричко расположење тако да је врло тешко доћи до споразума", тврди Недељковић.
Помака ће можда бити у осмогодишњем рату у Јемену где су у сукобу шиитски побуњеници, уз подршку Ирана и коалиција предвођена Саудијском Арабијом, донедавно и Емиратима. Пре примирја, које истиче почетком августа, и до њих су стигли ирански дронови.
"Демократска администрација и демократе у Конгресу су већ заузеле став да би сад требало да прекину подршку саудијским операцијама у Јемену, Емирати су се већ повукли, мислим да они не желе да Саудијска Арабија остане у Јемену, мислим да желе да се преговорима дође до решења, да се Саудијци повуку", мишљења је професор Ричард Херман са Државног универзитета Охајо.
"Годинама су у томе помагали САД и Велика Британија, та подршка је донекле пала последњих година, али пре свега због овог захлађивања односа. Уколико се процени, а види се да има неких помака, да се проглашава примирје, да је рат заиста више контрапродуктиван за Саудијску Арабију и за Иран, онда је могуће да ће доћи до неких помака", каже Турудић.
Прва станица Израел
Прва станица америчког председника биће Израел – израелски системи противваздухопловне обране. Циљ је њихова интеграција са арапским суседима, против претње из Ирана. Задатак отежава привремена израелска влада.
Бајден ће се на Западној Обали састати са палестинским председником Махмудом Абасом, како би потврдио подршку решењу о две државе.
Бајден очигледно сигнализира да, за разлику од Трампа, жели да Палестинце узме у обзир као важне актере у будућности региона. То је повратак америчкој позицији пре Трампа, која је преместила амбасаду, затворила конзулат и мање-више свела на минимум односе са Палестинцима.
Много о намерама, мало о резултатима, тумачи се. Једно ће несумњиво бити историјска ствар. Џозеф Бајден биће први амерички председник који ће летети директно из Израела у Саудијску Арабију. Мимо тога, од посете се очекује да више наликује проласку камиле кроз иглене уши.
Коментари