петак, 08.07.2022, 13:30 -> 16:36
Извор: РТС
Дописница РТС-а из Лондона: Камингсов одлазак означио je почетак краја Џонсона
Брегзит је историјски догађај и највећа заоставштина британског премијера Бориса Џонсона. Његова највећа грешка је то што се решио свог саветника Доминика Камингса који је идеолог Брегзита, оцењује дописница РТС-а из Лондона Ивана Милорадовић. Истиче и да је за све ковид журке јавност сазнала управо захваљујући Камингсу који је кап по кап, сваки дан преко свог сајта, доливао уље на ватру и хватао премијера у лажи зато што га веома добро познаје. Џонсон се лишио свог најближег сарадника и Камингсов одлазак је почетак краја Џонсона, истиче Милорадовићева.
Ивана Милорадовић каже да је Доминик Камингс први човек који је јуче рекао да док не види да је Борис Џонсон напустио Даунинг стрит он је и даље премијер и посао није обављен.
Оставком Џонсона на место лидера Kонзервативне странке, покреће се процедура избора новог вође британских торијеваца. Током трајања тог процеса, Џонсон ће обављати дужност премијера у оставци, на којој би могао да остане бар до краја августа.
Дописница РТС-а истиче да се у пракси свима жури пошто је бивши премијер Џон Мејџор јуче изјавио, а он је један од многих, да Џонсон нема више никакав кредибилитет и као такав више не може да остане на функцији колико би нормално било до избора шефа странке.
"Зато се очекује да ће Комитет 1922, који се бави процедуром избора, наћи начин да се убрза процедура. Нормална процедура је да сваки посланик који има осам посланичких подршки може себе да истакне као кандидата, онда сами посланици гласају два круга како би се број кандидата свео на два и онда гласа целокупно чланство Конзервативне странке и то писменим путем. Очигледно је да ће се то мало мењати, вероватно ће бити гласање путем интернета, нешто мора да се убрза, јер жеља да се Џонсон склони из видокруга јавности је огромна", наглашава Ивана Милорадовић.
Према њеним речима, Џонсон је био изузетно неомиљен међу посланицима у време Терезе Меј. Тада је био блокиран Парламент, јер је у самој Конзервативној странци било пола-пола када је била реч о онима који су били за останак у ЕУ и онима који су били за Брегзит.
"Тада је Џонсон практично био у рату са Парламентом из кога је изашао као победник – добио је изборе, 28 посланика своје странке је отерао зато што су блокирали рад парламента. Имао је веома тежак однос са парламентом од почетка. Прва озбиљна криза, а парти гејт је био озбиљна криза, довела је до тога да се отворе старе ране. Подршка Џонсону у Парламенту је углавном од млађих посланика", оцењује Ивана Милорадовић.
Додаје да је његов идол Винстон Черчил и може се очекивати да ће Џонсон пре или касније желети да се врати на место премијера.
"Џонсон је, за разлику од Терезе Меј или Дејвида Камерона, изузетно харизматична личност коју грађани или мрзе или воле и његова политика која је по мало дечачко-шеретски-итонска ужасно иде на живце нижој средњој и нижој класи зато што представља привилеговану вишу класу у најнегативнијем светлу. Са друге стране је човек који када има неку идеју заиста ради на спровођењу те идеје и ради веома брзо", сматра дописница РТС-а.
За најјаче кандидате за његовог наследника Милорадовићева види министарку спољних послова Лиз Трас, затим Џеремија Ханта који је био противкандидат Борису Џонсону, Доминика Раба вицепремијера, бившег и садашњег министра финансија Ришија Сунака и Надима Захавија.
Коментари