четвртак, 07.07.2022, 20:01 -> 20:02
Извор: РТС, China daily
Порука из Пекинга, тестирамо звер
Кина се спрема за почетак тестирања авиона, описаног као летелицу од "историјског и стратешког значаја". Кинески медији спекулишу да се ради о бомбардеру Х-20, насталом на основу дизајна америчког Б-2. Тестирање новог авиона недуго после поринућа највећег ратног брода у историји Кине, носача авиона класе "003", али и серије ризичних маневара на Пацифику.
Иако није објављено о којем се авиону ради, медији у Пекингу спекулишу да ће платно бити скинуто са стратешког бомбардера нове генерације Х-20, чије је представљање било најављивано на аеромитингу у Жухају прошле јесени.
Први лет новог авиона најавио је шеф кинеског центра за тестирање летелица, Ге Хепинг.
Кинеске власти су још раније објавиле да је у току развој стратешког бомбардера, чији је изглед донекле откривен прошле године у споту којим се промовише пријем регрута у редове ратног ваздухопловства.
Према доступним информацијама, нова летелица ће бити јако слична америчком бомбардеру Б-2, те да ће имати долет од око 12.000 километара, односно довољно да изведе акције против мета у Аустралији или западној обали Сједињених Америчких Држава.
Класа "003"
Кина је недавно поринула нови носач авиона, дуг скоро 300 метара, опремљен катапултима за лансирање и хидрауличним ужадима за заустављање летелица. Када буде завршен "Фуџијан" или "003" ће, према проценама америчких војних аналитичара, бити "највећи и најмодернији" носач авиона изграђен ван САД.
Готово истовремено, Јапан је у патролу послао "Изумо", некадашњи носач хеликоптера, који је у складу са новом војном стратегијом Токија, преуређен у носач авиона.
Изумо", највећи јапански ратни брод изграђен после Другог светског рата, био је првобитно пројектован као носач хеликоптера, у складу са јапанским законима којим је суштински забрањена производња офанзивних војних систем. Јачањем кинеских амбиција, овај брод је делимично модернизован и на њега су крајем прошле године слетела два америчка вишенаменска авиона Ф-35Б.
Био је то први пут после 75 година да је неки авион полетео или слетео са јапанског носача авиона. Модификација овог брода биће у потпуности окончана за две године, негде у време када ће и кинески "тип 003" бити спреман за акцију.
Дуг 248 метара, "Изумо" је други највећи носач авиона изграђен у Јапану. Двадесетак метара дужи "Шинано", који је у ствари био модификовани бојни брод класе "Јамато" потопила је америчка подморница крајем 1944. године, свега десетак дана пошто је уведен у службу ратне морнарице.
Серија инцидената у Пацифику
Поринуће новог носача авиона и најава промоције стратешког бомбардера временски су се подударили са серијом ризичних потеза кинеских, руских, америчких и јапанских морнарица у Пацифику.
Серија блиских сусрета кинеских и тајванских авиона, током претходних седмица, некако, у други план је бацила жалбе канадских власти, које тврде да су кинески ловци од краја децембра у најмање 60 наврата "прозујали" поред патролних авиона ангажованих у водама око Северне Кореје.
Кинеским маневрима прикључио се и носач авиона "Лиаонинг", који је прокрстарио водама јужно од Јапана и источно од Тајвана, после чега је Пекинг оптужио јапанске власти да прате и ометају овај брод.
"Не требају нам посебни фотографи са јапанских бродова и авиона", рекао је портпарол кинеског министарства одбране.
Власти у Токију су у пратњу кинеског носача авиона послали управо "Изумо", тврдећи да су кинески авиони извели стотине летова у међународним водама јужно од Јапана.
У сложене односе укључули су се и Руси, са којима се Јапанци већ деценијама споре око Курилских острва. Острва на граници између Охотског мора и Тихог океана, у Русији позната као Јужни Курили, а у Јапану као "северна територија", предмет су спора двеју држава још од краја Другог светског рата, када су совјетске снаге заузеле острва Кунашири (руски Кунашир), Еторофу (руски Итуруп), Шикотан и мали архипелаг Хабомаи.
Најновији у серији спорова Јапана и Русије почео је крајем фебруара када је влада у Токију руску офанзиву на Украјину назвала "озбиљним кршењем међународног права" и придружила се казненим мерама које је Запад увео Москви.
Москва је, у контраудару, сврстала Јапан на листу "непријатељских држава" и прекинула преговоре о мировном споразуму између две државе, којим је требало да буду решена питања која су остала отворена после Другог светског рата, укључујући и судбину Курилских острва.
Кинеска државна телевизија емитовала је снимке заједничких патрола са руским авионима изнад Пацифика, најављујући могућност да се у блиској будућности у таквим маневрима појаве и најмодерније летелице обе државе - руски "су-57" и кинески "ј-20".
Тензије на Пацифику подигнуте су крајем априла када су руске подморнице испалиле крстареће ракете "калибр" на мете у Јапанском мору. Вежбе гађања у Јапанском мору временски су се подудариле са маневрима морнарица САД и Јапана, у којима су учествовали бродови америчке Седме флоте предвођене носачем авиона "Абрахам Линколн".
Коментари