Летонски градић продат на аукцији

Градић Скрунда 1 у Летонији продат на аукцији једној руској компанији за више од три милиона долара. Место у коме је некада живело 5.000 совјетских војника и њихових породица, после распада СССР-а, постао је град духова.

У Летонији приватизација изгледа има шире значење, па је један градић у овој земљи продат на аукцији једној руској компанији за више од три милиона долара.

Место Скрунда 1 је током Хладног рата изграђено за потребе совјетске војске, у близини војне базе и антиракетног радара, а напуштено је после одласка руских трупа из Летоније 1994. године, три године пошто је земља изашла из Совјетског Савеза.

На 150. километру западно од летонске престонице Риге, недалеко од истоименог места Скрунда, Скрунда 1 је подсетник на совјетску прошлост те мале балтичке земље.

Некада дом 5.000 совјетских војника и чланова њихових породица, после распада СССР-а, постао је град духова.

Планови власти да се област претвори у рекреативни центар, остали су мртво слово на папиру, па је пре две године одлучено да се прода на аукцији. Становници оближњег Скрунда, поздрављају продају и обнову комшијског насеља.

У граду десет година нико не живи

По повлачењу руских трупа из Скундре 1, Москва је према споразуму са Ригом, до августа 1998. године задржала антиракетни радар.

Инвеститор, руска "Алексејевској компани" платила је десет пута више од почетне цене. На 45 хектара земље, налази се десетак стамбених зграда, пар ноћних клубова, тржни центар, касарне и сауна.

Чувар Марис Озолинис је рекао да више од десет година тамо нико не живи и да се нико не интересује за то место. Према његовим речима, зна се само да постоји и да има чувара.

Не зна се за шта ће се обновљени градић користити. Прича о његовој приватизацији подсећа да је Летонија, 20 година од пада Гвоздене завесе, суочена са другом борбом, оном за економски опстанак.

Од свих чланица Европске уније, њена привреда најтеже је погођена рецесијом. Због прошлогодишњег пада бруто домаћег производа за скоро петину и незапослености од око 20 одсто, власти у Риги задужиле су се у иностранству за седам и по милијарди евра.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. јун 2024.
21° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару