Брикс, гигант у сенци Г7
У време геополитичких подела на англосаксонски блок и све друге блокове, постојање Брикса (BRICS) као економско-политичког савеза земаља континента Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке представља институционалну алтернативу западном систему. Од 2001. године чланице Брикса постепено изграђују паралелне глобалне институције и стратегије, обликујући другачија правила политичке сарадње, трговине и робне размене. Брикс се не рекламира паролама, али ако би имао мото могао би да буде – мултилатерално, равноправно и зелено.
Са становишта "тврде моћи" коју чине: величина и квалитет територије, становништво, економска и војна снага те природни ресурси – пет чланица Брикса има позамашан капацитет.
Према мишљењу многих, то су земље будућности. Није све у макроекономским показатељима Волстрита и ММФ-а, подсећају аналитичари, јер нису увек реални – не вреднују се исто производи на западноевропском или руском, кинеском, индијском, бразилском и јужноафричком тржишту. Стопе развоја појединачно гледано указују на бржи раст Кине и Индије.
"Све те земље имају изузетне предиспозиције, ресурсе 21. века, енергенте, руде метала и неметала, у демографској су експанзији, сем Русије. Подсетићу да је од 2008. до 2018. њихов раст, заједнички пондер био осам процената, а у свету тек нешто преко један одсто. Раст трговине преко 90 одсто", каже др Драган Петровић, научни саветник Института за међународну политику и привреду.
Развојна банка Брикса као пандан Светској банци
Иако по култури и традицији различите, а делом и географски удаљене, чланице Брикса теже мултиполарном светском поретку и не мешају се једна другој у политику. Кредитирају земље у развоју које имају интерес да узму зајмове од Развојне банке Брикса, јер чланице не условљавају дужнике и вољне су да партиципирају у пословним подухватима.
"Успоставили су нову Развојну банку која би требало да буде пандан Светској банци и контингент валутних резерви као пандан ММФ-у. Све те институције намењене су или државама чланицама Брикса или за државе југа које могу да конкуришу за инфраструктурне пројекте", наводи Стеван Недељковић, доцент на Факултету политичких наука.
С аспекта блоковски неопредељене земље која тражи своје место у свету, а припада Европи – каква је Србија – таква стратегија Брикса звучи примамљиво.
"Развојна банка Брикса, формирана 2014. године, изузетно се развија, имала је почетни капитал од 100 милијарди долара и то је сада већ премашено. Оно што би било интересантно за Србију јесте да су услови по којима се добијају кредити такви да не условљавају неке ваше форме привредног развоја, као што је случај са ММФ-ом", истиче Петровић.
Ниједна од чланица није увела санкције Русији због Украјине
Са 20 процената светских резерви нафте и гаса, тридесетак одсто светских шума и питке воде и рудницима дијаманата и злата, Русија, заједно са Кином и Индијом, има важну улогу не само унутар Брикса већ и Шангајске организације. Москва је попут медијатора у историјским и територијалним размирицама између Пекинга и Њу Делхија. С друге стране, ниједна од чланица Русији није увела санкције због Украјине.
"Ефекти те сарадње и кохезија могу да се виде у гласању у Савету за људска права УН, када су у суспензији Русије све државе биле или уздржане или су гласале против те резолуције. Кина и Индија сада представљају економску алтернативу Западу, али недовољну", наглашава Недељковић.
Јужна Африка се придружила Бриксу пре 12 година. Она и Бразил теже интензивној сарадњи и са Истоком и са Западом и држе се неутралности. Јоханезбург, 30 година након апартхејда, још мучи муку са класним и расним поделама у друштву, а Бразилија је мање или више блиска Вашингтону, зависно од тога на коју страну нагиње њена влада.
"Јужна Африка, Бразил и Индија теже да постану сталне чланица Савета безбедности Уједињених нација и очекивали су подршку Русије и Кине, али је та директна подршка изостала", истиче Недељковић.
Када интереси чланица нису били подударни, оне једноставно нису сарађивале, истиче Недељковић. Голдман Сакс је ту групацију идентификовао као економију у успону која би до 2050. могла да надмаши Групу 7. Данас представља значајну глобалну противтежу деценијама доминантном англосаксонском блоку.
Коментари