среда, 11.05.2022, 12:25 -> 18:10
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС из Лондона
štampajКраљичин говор без краљице – да ли је Уједињено Краљевство званично ушло у еру регентства
Британска влада представила је свој програм за наредну годину кроз традиционални краљичин говор. Приоритети су економски раст, фискална либерализација, ниска толеранција према илегалним имигрантима, али и протестима, као и јединство НАТО-а.
Друштвене мреже експлодирале су од критика. Они најоштрији сматрају да је почела ера ауторитарне владавине.
Британци су јединствени само у једном – поздрављају парламентарни првенац престолонаследника, али им недостаје краљица Елизабета II.
Почетак парламентарне године
Краљичиним говором традиционално почиње парламентарна година у Великој Британији.
У десетоминутном излагању, које пишу министри, суверен најављује законодавну агенду за предстојећи период.
Први пут у скоро шест деценија, тачније од 1963. године када ју је заменио војвода од Единбурга принц Филип, краљичин говор је прошао без краљице.
Уместо ње, били су ту њена круна и престолонаследник принц Чарлс.
Први, нимало лак задатак за принца, био је да изнесе програм све непопуларније владе, неколико дана после неславних резултата на локалним изборима.
"Приоритет владе Њеног величанства је раст и јачање економије и помоћ породицама због све већих трошкова. Влада Њеног величанства изједначиће економске разлике широм земље и поспешити запошљавање", рекао је у Дому лордова британски престолонаследник принц Чарлс.
"Министри Њеног величанства ће наставити да подржавају полицију како би улице постале безбедније и да финансирају државно здравство како би се смањиле листе чекања које је проузроковао ковид. У овим изазовним временима влада Њеног величанства играће водећу улогу у одбрани демократије и слободе широм света, укључујући ту и наставак подршке народу Украјине", гласио је уводни део краљичиног говора.
Традиција изнад свега
Премијер Џонсон је пред пут у Финску и Шведску, које су на прагу чланства у НАТО-у, традиционално бранио програм свог кабинета пред посланицима.
Лидер опозиције га је традиционално нападао.
"Ова влада није успела да подстакне привредни раст за више од деценије. Ако томе додамо њену инертност док рачуни вртоглаво расту, остаје нам само да гледамо низ ороз комбинације инфлације и економске стагнације какву нисмо искусили деценијама", упозорава лидер опозиције, сер Кир Стармер.
Законска основа за регентство
На први поглед све је као и пре. Континуитет монархије је правно загарантован.
Народ се већ навикава да принчеви Чарлс и Вилијам, сада и званично "саветници државе", обављају дужности суверена.
"Закон, тачније Акт о регентству из 1937. године предвиђа овакво стање, које није без преседана. Штавише, предвиђено је у потпуности", објашњава Роберт Хејзел, професор уставног права Универзитета у Лондону.
Ипак, ништа није исто од тренутка када су принчеви Чарлс и Вилијам ступили у Дом лордова.
Бреме одсуства краљице осећало се кроз муклу тишину у парламенту.
Њени саветници истичу да се 96-годишња Елизабета II повела за све већим бројем грађана, који чувају здравље радом од куће.
"Ту сам. Добро јутро", тим речима краљица на снимку поздравља саветнике.
Народ тиме добија какву-такву визуелну потврду да је краљица и даље с њим.
Бакингемска палата признаје да је краљица само делимично покретна и тиме се покреће суштинско питање – да ли је Уједињено Краљевство званично ушло у еру регентства?
Коментари