Читај ми!

Дојче веле: Расизам је у Немачкој део свакодневице

Расизам је у Немачкој свакодневица, у томе се слаже већина испитаних у склопу једног новог истраживања. Али мишљења се разликују када је у питању перцепција расизма и шта се под тим подразумева.

Да ли сте и сами некада били жртва расизма? Више од петине (22 одсто) становника Немачке на то питање одговорило је са "да".

Прва студија о Националном показатељу дискриминације и расизма (НаДиРа) Немачког центра за истраживање интеграције и миграција (ДеЗИМ) објашњава шта то конкретно значи за оне који су погођени и како се друштво у целини односи према тој теми.

"Ми живимо у расистичком друштву"

И пре него што је директорка института ДеЗИМ Наика Форутан представила у Берлину детаље студије, она се осврнула на тренутно стање када је у питању научно истраживање ове теме.

Емпиријско знање о расизму у Немачкој је "релативно слабо" развијено. "У Немачкој не постоји ниједна универзитетска катедра за истраживање расизма", рекла је.

Репрезентативна студија, за коју је интервјуисано 5.000 особа, у тој форми је ново подручје и за Наику Форутан и за њен тим. И то с прилично неочекиваним резултатима: "Заиста смо били изненађени податком да је 90 одсто испитаних рекло да у Немачкој постоји расизам".

Још је више изненадила изјава: "Живимо у расистичком друштву". Према Форутан, то указује на перцепцију институционалног и структуралног расизма.

Дискриминација због боје коже и косе, мараме на глави или имена

Истраживање се фокусирало на шест група: Јевреје, муслимане, Синте и Роме, црнце, Азијате и источне Европљане.

Како произлази из студије, искуства са дискриминацијом првенствено доживљавају људи "препознатљиви по боји коже и косе, али и по својим културним карактеристикама: јер носе мараму или имају страно име".

Истовремено, постоје феномени које научни тим описује као "градације", на пример у случају дискриминације на тржишту рада или приликом потраге за станом. "Ако су погођени Јевреји или црнци, онда се ти случајеви пре описују као расистички, него када се ради о Синтима и Ромима или муслиманима".

Слична је ситуација и за саме погођене: "Не понашају се ништа мање расистички", каже Наика Форутан.

Расизам није питање образовања и порекла

Студија долази и до сазнања да су дискриминаторски начини размишљања и понашања проткани кроз све нивое образовања и да немају никакве везе с пореклом.

Такође, и жртве расизма могу да буду починиоци. То је веома често питање хијерархије, каже Форутан.

Она уочава и паралеле с налазима из истраживања која се баве родним питањима: "Теоретски, расизам и сексизам су на истом нивоу".

Представљајући студију, министарка за породицу Лиза Паус присетила се терористичких напада на синагогу у Халеу (Саксонија-Анхалт) 2019. и један шиша-бар у Ханауу (Хесен) 2020. године.

Ти напади с много смртних случајева код политичарке странке Зелени подстичу многа неугодна питања: "Зашто расизам тако тврдоглаво преживљава? Како расизам може поуздано да се идентификује?"

Седамдесет одсто је спремно да се ангажује против расизма

Али, нико нема брзе и једноставне одговоре, чак ни министарка.

Она је истовремено најавила да ће планирани Закон о подстицању демократије "структуре за ангажман цивилног друштва против екстремизма и расизма учинити стабилнијим и одрживим".

Притом се може рачунати на велику подршку становништва. Према истраживању, 70 одсто људи спремно је да се на различите начине укључи у борбу против расизма.

С друге стране, трећина испитаних често доживљава жртве расизма као "сувише осетљиве", а готово половина сматра да "непотребно страхују".

Студија која је представљена требало би да буде темељ за даља истраживања. Планирано је да се дискриминација и расизам у Немачкој константно прате.

Политика, наука и цивилно друштво очекују смислене увиде у узроке, размере и последице расизма. Министарка за породицу Паус закључује: "Расизам је свуда, он је овде међу нама" .

среда, 20. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње