недеља, 13.02.2022, 19:00 -> 19:28
Извор: Дојче веле (DW)
Луксузне виле породице Назарбајев у Немачкој
Породица бившег председника Казахстана Назарбајева има велико богатство у Немачкој, показује истраживање Дојче веле (DW). Реч је о износу од 100 милиона евра уложених у луксузне виле у Баден Бадену.
Фреске, величанствени лустери, плафони обложени племенитим дрветом - ентеријер дворца Зелах је импресиван. Мали број оних који су то све могли да виде говоре о објекту који су у Баден-Бадену саградили новопечени богаташи с Истока.
Позната бања са једнако познатом коцкарницом у коју је радо долазило и руско племство, од пада гвоздене завесе је веома је омиљено међу постсовјетским мулти-милионерима.
Дворац Зелах је у 19. веку била летња резиденција руског царског дипломате Михаила Хрептовича.
Деценијама је импозантна зграда стајала празна и пропадала све док је, према писању локалне штампе, нису купили "казахстански инвеститори" и детаљно је обновили.
Готово десет година су нови власници градили и уређивали имање по свом укусу: уз дворац изграђено је неколико великих стамбених зграда, те пространи парк с фонтаном и делом подземни рекреациони центар, величине 1.000 квадратних метара.
Стаклену куполу над базеном дужине двадесет пет метара немогуће је не видети на сателитским снимцима Гугла.
Четири објекта, 100 милиона евра
Најмање 60 милиона евра уложено је у изградњу имања дворца Зелах, која је завршена пре отприлике две године.
Као што упис у Немачки трговачки регистар документује, основни капитал дворца Zelah Invest GmbH, који поседује и управља имовином, сукцесивно је повећан за тај износ. Ту се није штедело, каже један инсајдер који не жели да му се име објави у штампи.
Напредак у изградњи је помно документован бројним фотографијама које су слане власницима у Казахстан.
"Једном су били незадовољни фреском. Све је морало поново да се ради, након што је већ плаћено 150.000 евра", каже инсајдер.
Истраживање DW-а показује да казахстански инвеститори уз дворац Зелах поседују још три некретнине у региону укључујући изванредне архитектонске споменике: бившу вилу архитекте Густава Штроа, изграђену почетком 20. века и Хотел Билерхое.
За све четири некретнине је укупно утрошено више од 100 милиoна евра, показују документи.
Анонимна породица из Казахстана
"Све је у власништву једне породице, ако знате на шта мислим. Тихо, као да се боји да би га неко могао чути, наш инсајдер каже: "Све је то направљено за једног председника".
Иза фирме Дворац Zelah Invest GmbH је фирма Verus Praedium International из Казахстана, која пак припада другој казахстанској фирми, Кипрос.
Поглед у Регистар о транспарентности, који је успостављен у Немачкој пре неколико година у склопу борбе против прања новца у целој ЕУ, уноси јасноћу.
Стварни власник иза ове мреже фирми је Тимур Кулибајев. Он је зет бившег председника Казахстана Нурсултана Назарбајева, ожењен њеоговм ћерком Динаром.
Још једна историјска зграда
Према Регистру транспарентности, Тимур и Динара Кулибајев су стварни власници друге немачке фирме – Bühlerhöhe Castle Invest GmbH, чији је деоничар казахстанска фирма за некретнине Мерцурy Пропертиес.
Ова фирма поседује два хотела у близини Баден-Бадена. Један од хотела, Билерхое, споменик је културе од националног значаја. Канцелар Конрад Аденауер био је један од сталних гостију.
Тај хотел је крајем 2013. године дошао у казахстанско власништво – као последња некретнина у њиховом малом царству у Немачкој.
Но, дуго времена у документима није било помињања имена. Казахстански нафтни предузетник Јаков Цкај био је деоничар у фирмама које стоје иза хотела и двораца.
Међутим, у низу послова, укључујући некретнине, он је млађи партнер Назарбајевјевог зета Кулибајева.
Нафтни тајкун
Јаков Цкај (71) вероватно је савршена особа за дискретна улагања: на интернету чак нема ни његове слике.
Годинама су се милиони сливали у Баден-Баден, преко холдинга Достар-Инвест и Достар Оил Сервице, све док капитал у Немачкој није нарастао на више од сто милиона евра.
Када су завршени грађевински радови на луксузном имању Дворац Zelax 2020. године Цкај је пренео своје уделе у фирми Seelach Invest GmbH, на казахстанску фирму Тимура Кулибајева Verus Praedium International.
Слично томе, годину дана раније пренео је 90 посто удела у Bühlerhöhe Castle Invest GmbH – на казахстанску Mercury Properties, која је према немачком регистру транспарентности у власништву Динаре и Тимура Кулибајева.
Деоничари казахстанске компамоке за некретнине нису одговорили на упит DW-а о околностима овог преноса.
Према наводима на веб страници Mercury Propertiesа, немачки хотели нису део службеног портфеља некретнина твртке.
"Без Кулибајева нема нафтног посла у Казахстану"
Сандјар Бокајев, популарни казахстански истраживачки блогер и политички коментатор, сматра да је Јаков Цкај човек који само обавља послове за друге.
"Чланови породице Назарбајев и њима блиски људи приватизовали су све у сектору нафте и гаса, али и других сировина и металургије. Сви у Казахстану знају да је немогуће ући у нафтни посао без пристанка Тимура Кулибајева", рекао је Бокајев у интервју за DW.
Тимур Кулибајев је председник индустријског удружења Казенергy, а до средине јануара био је председник Националне трговинске и индустријске коморе Атамекени. Динара и Тимур Кулибајев најбогатији су брачни пар Казахстана.
Форбес процењује богатство ћерке и зета бившег председника на готово шест милијарди долара. Њихов успон почео је када је Нурсултан Назарбајев постао председник Казахстана 1991. Назарбајев је владао земљом до 2019. године.
Некретнине на Западу као друштвени експлозив
За многе Казахстанце, раскош породице Назарбајев симбол је друштвене неједнакости у земљи, каже политолог Досим Сатпајев.
Јаз између богатих и сиромашних био је један од окидача за немире у Казахстану у јануару, које је влада успела окончати само грубом употребом силе. Стотине људи су изгубиле живот.
"Док је елита уско повезана с Назарбајевим постајала све богатија и богатија, сиромаштво се ни на који начин није смањило", каже Сатпајев у интервјуу за DW.
Неједнакост је посебно еклатантна у енергетском сектору земље с великим резервама нафте. Производњу нафте углавном контролишу владајуће елите, док радници штрајкују због ниских плата, каже Сатпајев.
Након немира, који су такође били усмерени против председника у сенци Назарбајева, поднeо je оставку на место шефа Већа за националну бербеност. Његов зет Кулибајев одрекао се места председника моћне Атамекен. Председник Токајев је обећао да ће стати на крај олигархсима у земљи.
Казахстански опозициони политичари, од којих неки живе у Европи због страха од репресије, годинама позивају да се рачуни и имовина Назарбајевих на Западу блокирају.
"Захтевамо санкције против чланова Назарбајевљеве обитељи и његових најближих сурадника због кршења људских права и корупције. Њихова имовина мора бити замрзнута", рекао је за DW крајем јануара опозициони активист Акесхан Кашегелдин, који живи у Лондону.
Казахстански активисти такође су демонстрирали у Берлину, почетком фебруара, са сличним захтевима.
За Сандјара Бокајева замрзавање имовине бившег владара и његове породице био би важан сигнал.
"Да је Назарбајево доба стврано прошло знаће се када се врати новац који је његова породица изнела из земље", каже Бокајев.
Формално, улагања Кулибајевих у Немачку нису нелегална. У кршењу закона о прању новца може се говорити само ако је у Казахстану утврђено криминално порекло новца.
Милијарде на Западу
Истраживачка мрежа ОCCRP недавно је открила да су фондације под контролом Нурсултана Назарбајева, прикупиле око осам милијарди долара имовине широм света под плаштом добротворних послова.
Према истраживању Радија Либертy, породица Назарбајев поседује луксузне некретнине у Европи и САД-у вредне око 800 милиона америчких долара. Немачка није била дeо овог истраживања
.
Коментари