петак, 27.08.2021, 19:06 -> 19:07
Извор: РТС
Аутор: Раде Мароевић @maroevic
Лов на ИСИС-К, од "Операције Хамза" до кабулског аеродрома
Гађали су их највећом конвенционалном бомбом. Јурили по пећинама Тора Боре. Нападали авијацијом и артиљеријом. Исламска држава Корасана је преживела седам година офанзива и различитих акција америчких снага и талибана. Све док, нападом на кабулски аеродром, није отворена глобална сезона лова на припаднике ове организације.
![Лов на ИСИС-К, од "Операције Хамза" до кабулског аеродрома Лов на ИСИС-К, од "Операције Хамза" до кабулског аеродрома](/upload/thumbnail/2021/08/27/7424191_h99353137.jpg)
Бомбаш-самоубица Абдул Рахман ел Логари пришао је на свега пет метара од америчких војника који су контролисали документа Авганистанцима намерним да побегну од талибанске власти и детонирао бомбу. Убијено је 170, а рањено више од 100 људи.
"Абдул Рахман ел Логари је извршио мученичку операцију код кабулског аеродрома", саопштила је недуго након експлозија Исламска држава Корасана, или ИСИС-К, како је називају Американци.
У данима који су претходили нападу, Исламска држава Корасана пуцала је на авионе који су евакуисали избеглице са кабулског аеродрома. Без успеха. Те нападе потврдио је и амерички генерал Кенет Мекензи.
Американци сматрају да је пуцњава са земље прилично јалов покушај Исламске државе, јер су војне летелице опремљене различитим одбрамбеним системима, за разлику од бројних чартер-летова, који би могли бити лакша мета радикалним исламистима.
До сада, само је посада италијанског "херкулеса" пријавила да је била приморана на одбрамбене маневре како би избегла паљбу са земље. Нешто касније, испоставило се да су у ваздух пуцали Американци покушавајући да растерају људе са писте кабулског аеродрома.
Напад на аеродром у Кабулу означио је и почетак лова на припаднике те подружнице Исламске државе. За почетак, за следбеницима Шахаба ел Муџахира у потеру су се дали Американци, који су обећали освету, и талибани, чији се покушај драматичне промене имиџа распао у крхотинама тек детонираних бомби.
Ел Муџахир је, пре доласка на чело Исламске државе, био део мреже Хакани, па амерички обавештајци претпостављају да те две организације одржавају везу.
Исламска држава Корасана већ годинама представља озбиљан проблем за америчке снаге у Авганистану. Толики, да је америчко ратно ваздухопловство 2017. године тунеле радикалних исламиста у провинцији Нангархар гађало највећом конвенционалном бомбом – "мајком свих бомби", односно пројектилом ГБУ-43 Б, тешким нешто више од девет тона.
Никада није објављено да ли је бомба, осмишљена да уништава тунеле у пречнику од више од три километра, погодила циљ.
Напад највећом конвенционалном бомбом у америчком арсеналу уследио је након офанзиве на положаје Исламске државе у области Кот, којој су претходили жестоки ваздушни напади, али и једнако упоран отпор исламиста у пећинама Нангархара.
У "Операцији Хамза", како је назван лов на припаднике Исламске државе, у наредних неколико месеци убијено је 655 припадника те организације, а снагама америчке и авганистанске војске су отворена врата за даље напредовање кроз долине Пека и Мохмад.
У тој акцији убијен је и други човек Исламске државе Корасана, Абдул Хасиб Логари, чиме је у великој мери поремећена логистика радикалних исламиста, укључујући дотурање наоружања.
Исламисти су, истовремено, губитке покушали да "покрију" нападом на талибане у области Тора Бора, познатој по чињеници да се у тамошњим пећинама својевремено скривао Осама бин Ладен.
Исламска држава Корасана преузела је од почетка године одговорност за десетине напада на цивиле, званичнике сада већ бивших авганистанских власти и, на крају, највеће противнике – талибане.
Борбе су трајале недељама пре него што су се припадници Исламске државе повукли, али је већ тада постало извесно да ће ИСИС-К постати главни ривал талибанима у борби за превласт у Авганистану, пре свега јер су прве групе чинили бивши талибани који су се заклели на верност лидеру исламског калифата у Ираку и Сирији, Абу Бакру ел Багдадију, који их је наредне године признао као део Исламске државе.
У извештају који је Савет безбедности УН објавио прошлог месеца, подружница Исламске државе у Корасану броји неколико хиљада бораца, мада се у документу наводи да је свега око 500 активних бораца.
Та група је преузела одговорност за серију напада претходних месеци, укључујући масакре цивила у џамијама, храмовима и болницама у Авганистану и Пакистану.
Прошле године, убице Исламске државе Корасана извеле су један од најмонструознијих напада, када су у шиитској четврти у Кабулу у породилишту убили 16 породиља.
После распада система у Авганистану, Исламска држава Корасана објавила је, алудирајући на талибане, да су "обријане тиране сменили брадати" и најавила "нову фазу битке за свети џихад".
Талибани су, заузврат, покушали да наговоре или подмите припаднике Исламске државе да се врате у њихове редове, али без претераног успеха.
Авганистански и амерички обавештајци тврде да ће се између ове две ривалске групе водити "дуг рат".
Коментари