Дрон који је убио Солејманија и "Џихади Џона"

Конфронтација Америке и Ирана која траје већ дуго добила је нове димензије. Најновији ударац односима две земље задат је убиством иранског генерала Касема Солејманија из америчког дрона MQ-9 "рипер", који је добро познат на Блиском истоку и за који се може рећи да је имао велики утицај на начин ратовања САД. Док чекамо одговор Ирана (ретки су они који кажу да га неће бити), подсетимо се карактеристика и оперативне употребе моћног америчког дрона који се некада назива и "предатор".

Генерал Касем Солејмани, кога западни медији означавају као "архитекту" свих значајнијих војнообавештајних акција Ирана у последње две деценије, био је дуго на мети америчких и израелских обавештајаца који су пратили његово кретање.

Према првим извештајима, његова локација је откривена комбиновањем поверљивих података добијених од шпијуна, путем праћења електронских комуникација, као и од надзора путем летелица.

Идеално припремљен терен за наступ америчке Здружене команде за специјалне операције којој је поверен задатак. Мисију је одобрио председник САД Доналд Трамп.

Генерал Солејмани, заједно са још неколико званичника међу којима је био и један од лидера проиранског ПМФ-а Абу Махди ел Мухандис, слетео је авионом на Међународни аеродром у Багдаду. Према медијским извештајима, дошао је из Сирије.

Два аутомобила дошла су испред авиона и покупила су званичнике. Ракете из дрона MQ-9 "рипер" погодиле су аутомобиле убрзо након што су кренунули са аеродрома. Медији такође преносе да је тај напад био други по реду за неколико сати. У првом нападу испаљене су три ракете, али тада није изазвана већа штета.

Тај напад је најновији резултат деловања чувеног америчког дрона који производи компанија "Џенерал атомикс". MQ-9 "рипер" може да лети тако што се њиме управља са земље, а способан је и за аутономно деловање. Слово М у ознаци значи да је дрон вишенаменски (multirole), a Q означава даљински навођене системе.

Уведен је у употребу 2007. године. Његови примарни корисници су америчка, британска и италијанска војска. Тај дрон је означио повећање способности америчке војске када је реч о употреби беспилотних летелица које су се примарно користиле за надзор и прикупљање података о томе да се оне користе у нападачке сврхе.

MQ-9 је унапређена верзија дрона MQ-1 "предатор". Покреће га мотор од 950 коњских снага. Дугачак је око 11 метара и има распон крила од чак 20 метара. Без наоружања тежак је нешто више од 2.200 килограма, а са оружјем достиже тежину и до 4.700 килограма.

Максимална брзина летења му је 482 километра на час, а брзина крстарења 313 километара на час. У ваздуху може да буде максимално 14 сати. Процењује се да је цена једног дрона око 16 милиона долара. Америчка војска планира да га држи у оперативној употреби до 2030. године.

Летелица може да носи различите врста наоружања као што су ласерски навођене бомбе и пројектили ваздух–земља.

Оперативна употреба дрона MQ-9 "рипер" углавном се везује за америчку војску, а терен Блиског истока веома му је познат. Већ у лето 2007. године дрон је употребљен у мисијама у Ираку и Авганистану.

Прву познату жртву MQ-9 је имао 28. октобра 2007. године, када је испалио ракету "хелфајер" на побуњенике у Авганистану. Уследиле су многе мисије, али и губици дронова, што је много коштало.

У међувремену, "рипер" је полетео широм света. Дронови су у различите сврхе коришћени у Етипији, Сомалији, Либији, Малију...

Према медијским извештајима, позната жртва "рипера" је један од најсуровијих припадника Испламске државе Мухамед Емвази, који је добио надимак Џихади Џон. Убијен је идентично као и Солејмани, када је на аутомобил у близини Раке "рипер" испалио ракету. Подаци о његовој локацији такође су добијени обавештајним путем.

У скорије време MQ-9 је играо значајну улогу у Јемену. Хути су оборили неколико летелица у претходном периоду.

Према извештајима Пентагона, један "рипер" је 2018. године током вежбе оборио други мањи дрон, што је први пут да је уништио мету у ваздуху. Још се ради на интеграцији ракета ваздух–ваздух.

Занимљиво је да је италијански контингент КФОР-а користио дрон 2013. године на Косову. Тада је "Аеронаутика милитаре" објавила да је сврха дрона да учествује у операцијама надзора, "зависно од потреба међународних коалиционих снага".

Иначе, италијанска војска је прва после британске којој је САД одобрила наоружавање дрона "рипер" 2015. године.

Веома значајно је то што дрон може бити "спакован" у контејнер и допремљен било где у свету. Систем може да стане у Ц-130 "херкулес" или у неки већи транспортни авион.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 20. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове