недеља, 24.03.2019, 19:30 -> 19:38
Извор: РТС
Аутор: Небојша Котлајић
Где је Рим на кинеском Путу свиле
Италија је прва западно-европска земља, чланица Европске уније и Групе седам најразвијенијих земаља која је подржала кинески пројекат "Један појас, један пут". Запад је забринут да тај потез званичног Рима "значајно одваја Италију од традиционалних савезника", а Италија изгледа на истоку тражи решење својих све већих финансијских проблема.
"Шлаг на торту" тродневне посете кинеског председника Италији је потписивање Меморандума о успостављању "Новог пута свиле" и тридесетак споразума вредних између пет и седам милијарди.
Иако не објављују детаље, зна се да је лука Трст потписала споразум којим се предвиђа развој железнице од Трста ка источној Европи.
"Желимо да удружимо снаге како бисмо унапредили сарадњу на инфраструктурним пројектима, у лукама и поморском транспорту и да направимо конкретне послове на Путу свиле", рекао је кинески председник Си Ђинпинг.
"Древни Пут свиле је инструмент знања међу народима и алат за размену открића. И нови Пут свиле мора бити двосмерна улица у којој се не дели само роба, већ и идеје и знање, и траже решења заједничких проблема и будућих пројеката", каже председник Италије Серђо Матарела.
Занимљиво је да две земље разговарају о унапређењу сарадње у време трговинског рата Кине и Америке, али и у време када је Италија на ивици рецесије са јавним дугом већим од 2.000 милијарди америчких долара.
"Сарадња с Кином је чисто економске и трговинске природе, сасвим у складу с нашом позицијом у Северноатлантском савезу и Европској унији", каже италијански премијер Ђузепе Конте.
Европске владе су одбиле да потпишу заједничку декларацију о иницијативи "Један појас, један пут" прошле године у Пекингу. Сада се изгледа лопта спушта.
"Наши односи са Кином су добри, али нису одлични. Кина је наш конкурент, и партнер и ривал. Морамо да се прилагодимо промени у међународним односима", изјавио је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.
Си Ђинпинг је из Италије стигао у Монако. У уторак ће у Паризу бити одржан састанак председника Сија и лидера Француске и Немачке, што је увод у припреме самита земаља Уније и Кине 9. априла у Бриселу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар