Четири дечака спасена из пећине на Тајланду, спасиоци се спремају за наставак акције

Из пећине на Тајланду спасена су четири од 12 дечака. Тиму од чак 90 спасилаца је потребно око 10 сати да се припреме за нову операцију, тако да ће сутра ујутру поново кренути у акцију. Два рониоца прате по једног дечака, а роне заједно и имају канап који служи као водиља.

16.25 – Званичници наводе да су спасена четири, а не шест дечака како су јавили медији (Ројтерс). У понедељак ујутру ће бити настављена акција.

15.50 – У акцију спасавања укључено је 90 ронилаца, од којих су 50 странци. Потребно је десет сати да се припреме за нову операцију.

14.45 – Спасена још четири дечака, јавља Ројтерс. Акција тече брже него што се очекивало јер се ниво воде додатно спустио, па је дужа рута којом се хода, него што је било предвиђено, објашњавају тајландски новинари. 

14.35 – Очекује се да ускоро још четири дечака буду на безбедном, каже локални командир. Прва два дечака су хеликоптером пребачена у болницу.

13.45 – Тајландски званичник наводи да су засад из пећине извучена два дечака, јавља Ројтерс.

13.35 – Дечаци би требало да буду извучени у групама: У првој групи биће четири дечака, док ће у осталим групама бити по три дечака, а тренер ће бити избављен са последњом групом.

13.00 – Сваки дечак ће бити у пратњи два спасиоца. У потпуном мраку мораће наизменично да ходају, да роне и да се пењу, пише Би-Би-Си. У једном тренутку, због уског пролаза, биће приморани да скину боце са кисеоником, како би могли да се провуку.

У 10 часова по локалном времену (5.00 у Србији) почела је акција спасавања дечака из пећине на Тајланду. Прва два дечака спасена су око 17.40 часова, а сат времена касније још два. Ројтерс је претходно јавио да је спасено шест дечака, али су званичници то демантовали.

Командир акције Наронгсак Осатанакорн рекао је да би спасавање могло да траје од два до четири дана. Навео је да су дечаци и њихов тренер физички спремни и ментално одлучни за извлачење из пећине. 

У акцији учествује 90 ронилаца, од којих су 50 странци. Њима је потребно око 10 сати да се припреме за нову операцију, тако да ће сутра ујутру поново да крену до пећине где се тренутно налази осам дечака и тренер.

Би-Би-Си је, иначе, објавио план акције. Рониоци су опремљени маскама које покривају читаво лице и носе канистере са кисеоником. Два рониоца прате по једног дечака, а роне заједно и имају канап који служи као водиља.

Када прилазе изузетно уским деловима пећине, рониоци са леђа скидају канистере са кисеоником, потом воде дечаке кроз уске пролазе и затим заједно настављају даље, све док не дођу до пећинске просторије од које могу да одшетају до излаза.

Влада Тајланда каже да овакав план дозвољава да се спасавање изврши брзо и без коришћења великог броја ресурса, али додају да је опасан јер захтева изузетне способности ронилаца. Од дечака се у овом случају захтева да буду ментално решени и да никако не паниче.

Дечаци су подељени у четири групе. У првој групи су била четири дечака, док ће у осталим групама бити по три дечака, а тренер ће бити избављен са последњом групом.

Командир каже за АП да је спремно 13 амбулантних кола и два хеликоптера на две различите локације.

Наронгсак је такође нагласио да је акција започета јер је ниво воде у пећини оптималан.

Јуче је званично почела сезона монсуна на Тајланду, која траје до октобра. Дечаци се у пећини налазе од 23. јуна.

Дечаци од 11 до 16 година и њихов 25-годишњи тренер су отишли у пећину, која је на граници са Мјанмаром, како би је истражили и прославили рођендан једног од њих. Од тада су у пећини у коју је вода непрестано надолазила и нису могли да се врате.

Захваљујући јаким пумпама ниво воде се смањио, омогућено је довољно кисеоника а рониоци су им доставили храну.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. јун 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару