Реаговања на амерички напад на Сирију
Велика Британија, ЕУ, Аустралија, Јапан, Пољска, Израел, Турска и Саудијска Арабија поздравиле су амерички напад на сиријску базу као одмазду због наводног напада хемијским оружјем снага Башара ел Асада у Идлибу. Меркел и Оланд: Одговорност за напад на Асаду. Немачка и Италија сматрају да је чин САД "разумљив". Техеран снажно осудио акцију Вашингтона, Пекинг уздржан.
Британски министар одбране Мајкл Фалон изјавио је да је амерички напад на сиријску војну ваздухопловну базу "дизајниран да одврати" сиријског председника Башара Ал Асада од даљег вршења напада хемијским оружјем, али је нагласио да тај напад не представља почетак нове војне кампање.
"Не гледамо тако на овај напад протекле ноћи", рекао је Фалон одговарајући на питање да ли је напад САД почетак нове војне кампање, пренео је Ројтерс.
Према његовим речима, напад је био веома органичен на један аеродром.
"То је било у потпуности прикладно, то је дизајнирано да се одврати режим од вршења даљих напада хемијским оружјем. Тако да га не видимо као почетак другачије војне кампање", поручио је Фалон.
Са америчких разараца у истоцном Медитерану испаљено је на десетине "томахавк" ракета на позиције сиријске војске, а операцију је наредио председник Доналд Трамп као освету за наводни напад хемијским оружјем снага Башара ел Асада у Идлибу.
"Ми нисмо питани да учествујемо у овоме, то није ствар за коалицију која се у Сирији и Ираку бори против Исламске државе. То је била операција САД, али наглашавам да је у потпуности подржавамо", поручио је Фалон.
Портпарол британске владе раније данас је рекао да влада те земље у потпуности подржава акцију САД, за коју верује да представља адекватан одговор на "варваски напад хемијским оружјем, који је спровео сиријски режим", и да има за циљ одвраћање од даљих напада.
Председник Европског савета Доналд Туск подржао је путем Твитера америчке ракетне нападе на војне циљеве у Сирији, преноси АП.
"Удари које су извеле САД показају неопходну одлучност против варварских напада хемијским оружјем. ЕУ ће радити заједно са САД како би се окончала бруталност у Сирији", написао је Туск на тој друштвеној мрежи.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер изјавио је претходно да се на употребу хемијског оружја "мора одговорити".
"САД су информисале ЕУ да су ови удари ограничени и да за циљ имају одвраћање од даљих злочина почињених хемијским оружјем. На поновљено коришћење таквог оружја мора да се одговори", навео је Јункер у саопштењу.
Европска унија саопштила је данас да су напади САД крстарећим ракетама имали "разумљиву намеру" да се у будућности спрече даљи напади хемијским оружјем, али да су једини излаз из конфликта преговори до решења.
Аустралијски премијер Малком Тернбул поздравио је амерички ваздушни напад на оценивши да је то "пропорционалан одговор с правом мером".
Тернбул је, такође, позвао Русију да одради свој део у успостављању мира у Сирији, навео је Ројтерс.
И Пољска влада подржала је амерички напад на сиријску ваздухопловну базу.
"Америка је засигурно гарант светског мира и поретка. Постоје ситуације када морате да реагујете, ситуације када морате да предузмете стварну акцију", рекао је портпарол владе у Варшави Рафал Боченек за пољску државну тв станицу ТВП Инфо.
"Видели смо последњих година злоупотребе сиријског режима - нико на то није реаговао", казао је Бочанек.
Кабинет израелског премијера Бенјамина Ненјахуа издао је рано јутрос саопштење у коме се похваљују удари САД на Сирију, уз оцену да је Доналд Трамп тиме послао снажну поруку да се употреба и ширење нуклеарног оружја неће толерисати.
У саопштењу се додаје да се Израел нада да ће се Трампова снажна порука против Асадовог режима чути не само у Дамаску, већ такође у Техерану и Пјонгангу, пренели су израелски медији.
Израелски амбасадор у УН је касније поновио да су САД послале "значајну поруку" региону и шире нападом на сиријску војну базу, јавља агенција Асошијетед прес.
Данон је за израелски ТВ Канал 10 рекао да је "то била морална одлука која је испоручила троструку поруку".
"Сиријцима је поручено да престану да користе хемијско оружје, а упозорени су и Иран и Северна Кореја", додао је Данон.
Јапански премијер Шинзо Абе изразио је подршку америчком нападу на базу сиријског ваздухопловства.
Абе је рекао да Јапан разуме и подржава стратегију САД и да су напади "начин да се спречи даље погоршање ситуације" у вези са наводним хемијским нападом у Сирији ове недеље.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган поздравио је данас напад америчких снага на сиријске снаге, али је оценио да то није довољно и позвао на додатне мере.
"Желим да будем јасан. Докле год се деца убијају у свету, нико не може да се осећа безбедно и у миру", додао је Ердоган, наводећи да је неопходно "увести зоне безбедности у којима нема терора".
Турски министар спољних послова Мевлут Чавусоглу поздравио је амерички напад на сиријску ваздухопловну базу и затражио "хитно уклањења с власти" сиријског председника Башара ел Асада.
Чавушоглу је указао на неопходност формирања транзиционе владе у тој земљи.
"Неопходно је да се што је пре могуће смени овај режим", рекао је Чавушоглу новинарима у јужном граду Алања.
Чавушоглу је додао да уколико "Асад не жели да иде, уколико се не формира транзициона влада и уколико он настави да чини хуманитарне злочине, биће предузети неопходни кораци како би се он сменио".
Турски вицепремијер Нуман Куртулмуш рекао је да Турска "позитивно гледа" на амерички ракетни напад и да међународна заједница треба да се успротиви "варварству сиријске владе".
У интервјуу за турску телевизију Фокс ТВ, Куртулмуш је рекао да влада сиријског председника Башара ал Асада мора да буде у потпуности кажњена у међународној арени и да мировни процес мора да буде убрзан.
Саудијска Арабија саопштила је да подржава америчке нападе на војне мете у Сирији, истичући да је амерички председник Доналд Трамп донео "храбру одлуку".
Саудијска новинска агенција СПА је, позивајући се на поуздане изворе министарства спољних послова, јавила да Саудијска Арабија "у потпуности подржава америчке војне операције на војне циљеве у Сирији, који су уследили као одговор на то што је сиријски режим употребио хемијско оружје против невиних цивила", пренео је Ројтерс.
У саопштењу се истиче "храбра одлука" Трампа и додаје да Саудијска Арабија сматра владу сиријског председника Башара ел Асада одговорном за напад.
Немачка и Италија: Напад САД "разумљив"
Шеф немачке дипломатије Зигмар Габријел изјавио је да је ваздушни напад САД на ваздухопловну базу у Сирији био "разумљив" након што Савет безбедности УН "није био у могућности да јасно и недвосмислено одговори на варварску употребу хемијског оружја против невиних људи у Сирији".
Италија је подржала амерички ваздушни напад на сиријску ваздухопловну базу, назвавши га "сразмерним одговором" на сиријску агресију и одвраћањем председника Башара ел Асада од коришћења хемијског оружја.
"Италија разуме разлоге америчке војне акције", навео је у саопштењу италијански министар спољних послова Анђелино Алфано, пренео је Ројтерс.
Његов француски колега Жан Марк Еро изјавио је да се надао да ће напади показати савезницима Сирије, Русији и Ирану, да треба да повуку своју подршку председнику Сирије Башару ел Асаду, јавља АФП.
С друге стране, Иран је осудио амерички ракетни напад на сиријску ваздухопловну базу, називајући га "деструктивним и опасним".
"Иран осуђује употребу хемијског оружја, али истовремено сматра да је, користити то као изговор за покретање једностране акције, опасно, деструктивно и представља кршење међународног права", рекао је портпарол иранског Министарства спољних послова Бахрам Касеми, јавила је новинска агенција ИСНА.
Касеми је истакао да Иран снажно осуђује сваку једнострану акцију.
"Такве мере ће ојачати терористе у Сирији и закомпликовати ситуацију у Сирији и региону", оценио је Касеми.
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес је замолио зараћене стране у грађанском рату у Сирији да се обуздају како би избегли још већу патњу сиријског народа.
Пекинг: Спречити даље погоршање ситуације
Кина је данас позвала на спречавање даљег погоршања ситуације у Сирији након америчког напада на ваздухопловну базу сиријске владе.
Наводи се да је портпаролка кинеског Министарства спољних послова Хуа Чуњинг казала да Кина позива све релевантне стране да се држе политичких решења, пренео је Ројтерс.
Она је овакав коментар дала током редовног брифинга за новинаре, одговарајући на питање о нападу који су извеле САД.
Ројтерс напомиње да се напад десио током састанка кинеског председника Сија Ђинпинга и председника САД Доналда Трампа на Флориди.
Руски председник Владимир Путин верује да амерички напад на сиријске војна постројења представља агресију против суверене земље, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
"Председник Путин америчке ударе против Сирије сматра агресијом против суверене земље којом се крше норме међународног права, под измишљеним изговором", рекао је Песков, преноси Тас.
Ројтерс преноси наводе из Кремља да Путин амерички напад на ваздухопловну базу у Сирији наноси озбиљну штету односима САД и Русије и да се ради о циничном покушају одвлачења пажње света од убијања цивила у Ираку.
"Русија ће тражити хитан састанак Савета безбедности УН, након ракетних напада САД на ваздухопловну базу у Срији", изјавио је председник Одбора за одбрану и безбедност Савета федерације Русије Виктор Озеров.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар