Коалиција на челу са САД погодила сиријску војску?
Руско министарство одбране саопштило је да су у ваздушном нападу коалиције коју предводе САД на положаје сиријске армије председника Башара ел Асада погинула 62 војника, а да су десетине рањене. Пентагон: Можда смо грешком погодили сиријске војнике.
Пентагон је саопштио да су коалиционе снаге на челу са САД данас извеле ваздушни напад на Исламску државу у близини Деир ел Зора на истоку Сирије, али да су напад обуставиле након што су их руски званичници упозорили да је у том удару можда погођена сиријска војска, јавиле су агенције.
Сирија и Русија су раније данас саопштиле да је коалиција коју предводе САД гађала положај сиријске војске на истоку Сирије, у Деир ел Зору опкољеном припадницима Исламске државе, чиме је екстремистима омогућено да напредују.
У саопштењу Пентагона се наводи да је "ваздушни напад обустављен одмах након што су руски званичници обавестили званичнике коалиције да постоји могућност да су особље и возила који су узети на нишан део сиријске војске", наводи АП.
"Коалиционе снаге не би намерно гађале сиријску војну јединицу", истиче се у саопштењу војске САД.
САД досад никада нису директно гађале снаге сиријског председника Башара ел Асада током петогодишњег грађанског рата у Сирији, напомиње америчка агенција.
Пентагон је додао да је напад изведен на подручју које је коалиција и раније гађала и да су чланице коалиције информисале своје руске колеге пре него што су отпочеле напад, наводи Ројтерс.
Портпарол руског Министарства одбране Игор Конашенков је раније данас рекао да су у нападу убијена 62 сиријска војника и да се напад догодио код аеродрома у Деир ел Зору на истоку Сирије, а извела су га два авиона Ф-16 и два авиона А-10.
Није навео којој земљи припадају ти авиони, али је рекао да су део међународне коалиције.
Руска војска је саопштила и да је око стотину сиријских војника у том нападу рањено.
Истовремено, Сиријска опсерваторија за људска права тврди да је у нападу коалиције убијено најмање 80 сиријских војника.
Сиријска војска је у свом саопштењу истакла да је реч о "озбиљном и отвореном нападу на Сирију и њену војску" и "чврстом доказу америчке подршке Даешу (Исламској држави) и другим терористичким групама".
Руска војска је данас упозорила да се ситуација у Сирији погоршава и да ће САД бити одговорне ако пропадне крхко примирје, које је на снази у тој земљи од понедељка, у складу са америчко-руским споразумом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар