Мноштво лажних фотографија и снимака о пучу у Турској

Током неуспелог покушаја војног пуча у Турској у ноћи између петка и суботе друштвене мреже су биле преплављене и лажним фотографијама, приметио је један од водећих турских новинара истраживача Мехмет Атакан Фоча.

Фоча, наиме, наводи да су и многи медији направили сличне (не)намерне грешке када су објављивали снимке или фотографије да би представили догађаје из те драматичне ноћи, а заправо су забележени у неком другом времену, па чак и у неким другим државама.

Тако на пример фотографија која је била једна од најдељенијих на друштвеним мрежама, а наводно приказује тренутак пре него што ће се побуњеном војнику одсећи глава, у ствари је снимљена 2013. у Сирији.

Такође, "популарна" је била и фотографији која приказује војника за кога се мислило да му је одрубљена глава.

Ту фотографију су делили и неки од познатих турских новинара, али је уклоњена након што се огласио војник са фотографије и рекао да је жив и здрав.

Фочина анализа је показала и да су многе медијске куће пренеле видео-снимак бомбардовања полицијске станице у престоници Турске. Међутим, видео-клип је, тврди, снимљен у Гази 2014. у време израелског бомбардовања једне локалне телевизије.

Твит у ком најизгледнији републикански кандидат за председника САД Доналд Трамп подржава побуњенике и војни удар у Турској узет је са једног лажног налога на Твитеру који служи за исмевање Трампа.

Треба истаћи да "прави" Трамп на Твитеру није објавио ништа у вези са војним ударом у Турској.

Једна од најпопуларнијих фотографија која је требало да прикаже сву драматичност ноћи са тенковима на улицама Анкаре јесте у ствари забележена у Египту 2011.

Такође, фотографија "Турака на улицама" снимљена је у Мароку 2015. током протеста због високих рачуна.

Фотографија за коју су многи људи тврдили да приказује истанбулски аеродрому "Ататурк", заправо приказује аеродром у Кореји након хеликоптерске несреће прошле године.

Изузетак је фотографија линчовања војника, која је, нажалост, стварна.

Фотографија линчовања војника на мосту на Босфору није лажна како су многи корисници друштвених мрежа претпоставили. Неки су тврдили да је фотографија снимљена 2006. током саобраћајне несреће у Вану, граду у источном делу Турске.

Међутим, Фоча је након истраживања утврдио да је фотографија заиста снимљена током линчовања војника, пренела је регионална телевизија Н1.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
37° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару