Суд у Хагу: Кина нема историјско право на Јужно кинеско море

Пекинг нема правни основ за полагање "историјских права" на острва у Јужном кинеском мору, закључио је Стални арбитражни суд у Хагу, у пресуди о спору између Филипина и Кине у вези са територијалним правима у Јужном кинеском мору.

"Трибунал је закључио да не постоји правна основа да Кина полаже историјска права на морске области у оквиру такозване 'линије девет цртица'", саопштио је суд.

27787632 Maпа на којој су обележене границе Јужног кинеског мора Maпа на којој су обележене границе Јужног кинеског мора
27789466

САД: Пресуда важан допринос мирном решавању спорова

Сједињене Америчке Државе саопштиле су да је пресуда коју је Стални арбитражни суд у Хагу донео важан допринос заједничком циљу мирног решавања спорова у том мору.

Портпарол америчког Стејт департмента Џон Кирби позвао је све стране да се повинују тој, како је рекао, правно обавезујућој пресуди и избегну било какве провокативне изјаве или акције, преноси Ројтерс.

Пресуда је донета у случају који су покренули Филипини оспоривши позицију Кине, која своје захтеве заснива на нејасно дефинисаној "линији девет цртица" нађеној на кинеској мапи из 1940. година, док Филипини и други њени суседи оспоравају те тврдње.

Међународни суд је установио и да је Кина прекршила суверена права Филипина у ексклузивној економској зони те земље у Јужном кинеском мору, мешајући се у филипинске рибарске активности и истраживање нафте, градећи вештачка острва и не спречавајући кинеске рибаре да лове рибу у тој зони, јавио је АФП. 

Судије су утврдиле да су кинеске полицијске патроле ризиковале судар са филипинским рибарским бродовима у деловима мора богатог енергентима, минералима и рибом, и да је Кина изазвала неотклоњиву штету на коралним стенама током грађевинских радова. 

Филипини су поздравили одлуку суда и позвали на уздржаност у реаговању на судску одлуку.

Кинески председник Си Ђинпинг рекао је поводом пресуде да је Кина посвећена одржавању мира и стабилности у Јужном кинеском мору, али неће прихватити никакве ставове нити акције засноване на пресуди Сталног арбитражног суда (ПЦА) у Хагу. 

Кинеска агенција Синхуа јавила је, после објављивања пресуде, да Кина не прихвата и не признаје одлуку суда у Хагу.

"Ова пресуда је ништавна, неважећа и није обавезујућа", саопштило је Министарство спољних послова Кине на свом сајту, додавши да Пекинг не прихвата ниједан начин решавања спора који наметне трећа страна, нити било какво решење које се Кини намеће.

Пекинг је одбацио и могућност да брани свој став пред судом.

"Кинески територијални суверенитет и поморска права и интереси у Јужном кинеском мору ни под каквим околностима неће бити погођени оваквим пресудама. Кина се противи и никада неће прихватити ниједну тврдњу нити акцију засновану на оваквим пресудама", додаје се у саопштењу.

Бан позива обе стране на мирољубиво решавање спора

Генерални секретар УН Бан Кимун позива све заинтересоване стране да решавају спорове у Јужном кинеском мору на "мирољубив и пријатељски начин путем дијалога и у складу са међународним правом," саопштио је портпарол генералног секретара УН Стефан Дижарик.

"Важно је да се избегавају акције које би довеле до заоштравања тензије," рекао је Дижарик новинарима, пренео је Ројтерс.

Пекинг је изнео низ осуда уочи пресуде међународног трибунала о Јужном кинеском мору, где Кина полаже широка територијална права.

Током вишемесечног судског процеса, Пекинг је покушавао да дискредитује суд који ужива подршку УН, за који тврди да нема јурисдикцију у спору у који је укључено неколико земаља.

Кина тврди да има суверенитет над скоро свим стратешки кључним водама у овом мору, док истовремено територијална права на воде Јужног кинеског мора полажу и њени суседи у југоисточној Азији.

Да би ојачао своју позицију, Пекинг је брзо претворио гребене у вештачка острва на која могу да слећу војни авиони, а прошле недеље је одржао и војну вежбу између Парацелских острва и јужног кинеског острва Хајнан.

Коментатори кажу да је спорна територија, која обухвата три милиона квадратних километара водене површине, потенцијало жариште регионалног сукоба.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
(среда, 13.јул.2016 09:01)
anonymous

Ре: @ sud u Hagu

1. Хоћеш да кажеш да Срби нису на довољном, да тако кажем - нивоу, да би се бавили "високопарним" темама спољне политике, па им преостаје једино пољопривреда (бирам изразе, колико год је могуће). Ти си вероватно одласком у тај амерички део света доспео на тај "ниво" виших бића којима доликује и припада бављење и другим темама осим "пољопривреде" ...или си и тамо остао само Србин?
2. Реци ми само по којим мапама и арбитражама оружане трупе САД упадају, нападају, окупирају и уништавају суверене државе, њихово становништво и имовину - као што је био пример са Србијом?
3. По којим мапама и арбитражама САД има право да иницира креирање полтронских (слугованских) арбитража и судова и да дели лекције целом свету?
Ако је до оружја - трку су већ изгубили. Остаје само да се формално пропрати последњи сет.

(среда, 13.јул.2016 06:04)
anonymous

@ sud u Hagu

Da li to znači da ako je u korist Kine pripajanje Kalifornije na osnovu nekih mapa od pre 10000 godina da to Kini treba dopustiti? Po meni ne treba.Vidite koliki je svemir pa neka tamo prave ostrva (svemirske brodove). Moj Vam je savet da se bavite oživljavanjem, razvojem, unapređenjem kvaliteta domaće proizvodnje i proizvoda a mi ćemo ih ovde kupovati(ukoliko to kvalitet zadovoljava). Pozdrav iz Amerike

(уторак, 12.јул.2016 21:54)
Свака част!

До данас нисте ни чули...

за Јужно кинеско море,а и сада не бисте знали да га нађете на карти!

(уторак, 12.јул.2016 21:50)
Млађи ...

не знају,

да су и "Југославени" после рата викали:"Трст је наш!"

(уторак, 12.јул.2016 21:43)
anonymous

???

Kakve veze ima Krim i Južno kinesko more ?

(уторак, 12.јул.2016 21:28)
anonymous

Ma naravno da kinesko more

nije kinesko more, to je americko more, pa ce sada haski sud to i preimenovati tako da je to ... kompletno.

(уторак, 12.јул.2016 16:34)
Благојевић

Чије је кинеско море?

Паметним људима је јасно.

(уторак, 12.јул.2016 16:31)
anonymous

hag

moze da sudi Srbima i afrikancima. Ne verujem da ce moci da sudi Kini i Kinezima;).

(уторак, 12.јул.2016 16:30)
anonymous

Dominacija zapada

Sud u Haagu odrice pravo Kini ali u svojoj odluci ne objasnjava ko onda ima pravo, verovatno nezaobilazne SAD koje stoje iza marionete Indonezija ili Vijetnam. Sud u Haagu je pod patronatom i velikim uticajem Zapada jkoji je vec decenijama homogenizovan i ustrajan da bude vladar i gospodar ove planete.

(уторак, 12.јул.2016 16:12)
Јао,русофили,

кога ви подржавате,тај је светски губитник:

Крим,Јужно кинеско море...ко вам је следећи!?

Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом