Велика Британија бира, "за" и "против" ЕУ

У Великој Британији се гласа о останку те земље у ЕУ или изласку из Уније, а то би могло у значајној мери да одреди будућност не само Британије, већ и Европе. На референдуму је регистрован рекордан број људи – 46.499.537, јавио је "Би-Би-Си". Рекордна је и излазност упркос лошим временским условима.

19.30 - Рекордна излазност на референдуму упркос катастрофалном времену – пљусковима и поплавама, јавља извештач РТС-а.

18.50Фунта је скочила на највиши ниво у 2016. години пошто тржишта рачунају на победу опције за опстанак Британије у ЕУ. 

17.15 - Коначни резултати референдума очекују се око седам ујутру, када би требало и премијер Дејвид Камерон да буде спреман да се обрати нацији, пише Индепендент

13.10 - "Неодлучан сам, не знам шта да заокружим", нашалио се заговорник независности Велике Британије Најџел Фараж испред бирачког места. 

12.50 - Подаци анкете на дан референдума – за останак 52 одсто, 48 за излазак.

11.45 - Угрожена поједина биралишта због синоћње кише и претње од поплава у руралним деловима земље.

10.15 - Британски премијер Дејвид Камерон гласао је са супругом Самантом.

09.15 - На референдуму регистрован рекордан број људи – 46.499.537, јавља Би-Би-Си.

08.00 - Отворена биралишта у Великој Британији, која ће бити затворена у 23 часа.

На трећем референдуму у историји Британије забележена је рекордна излазност, упркос тешким условима у којима се гласало. Велики број бирачких места био је под водом, а гласачи су долазили и на коњима до биралишта.

Испитивања јавног мњења су несигурна. Шест испитивања – шест различитих резултата. Немогуће је рећи која страна ће извојевати победу. Први резултати очекују се, међутим, пет минута пре затварања биралишта у 22 часа по локалном, односно 23 часа по средњеевропском времену. 

Британски премијер Дејвид Камерон гласао је у Лондону са супругом Самантом, а своје право искористио је и лидер опозиционе Лабуристичке странке Џереми Корбин.

Уз подршку бивших премијера Гордона Брауна и Џона Мејџора, Камерон је синоћ позвао бираче да "одбаце неистине" оних који подржавају излазак из ЕУ и да на првом месту мисле на економију и радна места, пренео је Гардијан

Исход референдума на којем право гласа има више од 46 милиона бирача, засад је потпуно неизвестан, а референдумско питање гласи: "Да ли Уједињено Краљевство треба да остане чланица ЕУ или да напусти ЕУ?"

У време одржавања референдума у Британији, агенција за испитивање јавног мњења "Ипсос МОРИ" објавила је резултате најновије анкете, према којој је 52 одсто Британаца за останак у Европској унији, док је 48 одсто за напуштање.

Имућни и млади Енглези гласаће за останак у Европској унији, а већина старијих и сиромашних ће рећи да Британија треба да изађе из Уније, док је међу женама највећи број оних неопредељених – 18 одсто.

То је показао графикон објављен у британском магазину Економист, према коме 48 одсто сиромашних Британаца жели излазак из Уније, а 30 одсто њих жели да Британија остане у ЕУ, док 16 одсто те популације нема став о том питању.

Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција, при чему је свака од страна оптуживала ону другу за распиривање страха, а на јавно мњење утицао је и трагичан догађај у завршници кампање када је Џо Кокс, проевропска посланица опозиционих лабуриста, убијена док се припремала да одржи састанак са бирачима у Бристолу.

Из Брисела су у претходном периоду више пута стизале поруке упозорења на последице британског изласка из Уније по обе стране, а председник Европског савета Доналд Туск каже да би Брегзит "могао да буде почетак деструкције не само ЕУ, већ и целокупне западне политичке цивилизације".

О потенцијалним последицама британског референдума размишља се и на Балкану, а стручњак за регион из Лондонске школе економије Џејмс Кер Линдзи оценио је за Танјуг да се одлуком Британаца о останку у Унији не би много тога променило ни за Европу ни за Балкан, док би Брегзит водио на "потпуно неистражен терен".

На биралишта излазе британски и ирски држављани, као и држављани Комонвелта који имају пребивалиште у Уједињеном Краљевству, али и држављани УК у иностранству који се у последњих 15 година налазе бирачким списковима. Право гласа овог пута имаће и грађани Гибралтара.

Британија је сличан референдум одржала и 1975. године када је 67 одсто грађана гласало за останак те земље у Европској економској заједници.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 08. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње