Маја Бобић: Излазак Велике Британије довео би до потреса у ЕУ
Тешко је проценити последице могућег изласка Велике Британије из ЕУ, каже за РТС генерална секретарка Европског покрета у Србији Маја Бобић. Уколико би грађани гласали за излазак, то би био преседан у вишедеценијској историји организације која је увек привлачила земље да приступе чланству, истиче Бобић.
Генерална секретарка Европског покрета у Србији Маја Бобић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекла да су око негативних последица Брегзита сагласни стручњаци оба табора - они који су за останак и они који су за излазак из Европске уније.
Према њеним речима, они који су за излазак Велике Британије из ЕУ сматрају да би то био тек први удар а да би касније дугорочно Велика Британија профитирала од изласка из ЕУ. Међутим, додаје, тешко је проценити како би реаговало тржиште, како би реаговала берза.
Заиста је велика неизвесност и тешко је проценити последице, сматра Маја Бобић и додаје да је мала разлика између присталица останка и изласка, свега неколико процената.
"Заговорници изласка из ЕУ су водили емотивнију кампању, нагласак је био на повратку суверинитету земље као и опасности, страху који избеглице доносе са собом због чланства у ЕУ", рекла је Бобић.
Истиче да је извеснији сценарио останка Велике Бритније у ЕУ.
Пример Велике Британије је, како каже, већ инспирисао друге земље које би следиле тај принцип и наводи Марин Ле Пен која је најавила да би Француска следила тај пример, уколико би она победила на изборима.
"Уколико би грађани Велике Британије гласали за останак у ЕУ то не би створило толике проблеме, мада на ЕУ остаје да реши проблеме и питања која су отворена јер грађани Велике Британије као и грађани чланица ЕУ сматрају да је ЕУ доста удаљена, да није блиска грађанима, да не одговара на њихове потребе и проблеме и то је оно што ЕУ мора да реши. Међутим, уколико дође до изласка то би био заиста озбиљан потрес, не би дошло наравно до сукоба и рата али би то био велики изазов за ЕУ па и Србију", каже Бобић.
Додаје да су нове чланице које су у процесу приступања ЕУ представљане као главне претње.
"Тема проширења ЕУ спомиње се у веома негативном контексту у Великој Британији. Заговорници изласка Велике Британије из ЕУ су претили мигрантима из нових чланица које су у процесу приступања ЕУ, као што су Турска, Албанија, а спомињали су и Србију. Говорило се колико су оне неспремне и корумпиране државе. Свакако ови аргументи не иду на руку земљама које су у процесу приступања ЕУ и није нешто што што ће дати подстицај бржем приступању Србије или било које земље из региона у ЕУ", истакла је Бобић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар