Одбројавање до британског референдума

Британски грађани за четири дана одлучују да ли да, после 43 године, напусте Европску унију. За аустријског министра спољних послова излазак Британије би био драматичан за Унију, за шефицу шведске дипломатије чак и могући почетак распада. Стручњаци у Србији оцењују да би одлазак друге по снази економије био велики ударац за Брисел који би утицао и на динамику даљег проширења.

Избегличка криза, претње терориста, сукоби с Русијом, глобална економска криза већ дуже време искушавају европско јединство. Најновије на списку изазова – референдум на острву.

"Историја нас је научила да смо увек били поражени када смо били подељени, а да смо побеђивали уједињени. Без Уједињеног Краљевства, Европа ће бити значајно слабија. То је очигледно. Исто је тако очигледно да ће Уједињено Краљевство изван Уније такође бити значајно ослабљено", рекао је председник Европског савета Доналд Туск.

Зато би, оцењују упућени, додатно ојачали евроскептици и десни популисти у осталим државама чланицама.

"Ми морао да констатујемо да је једно истраживање показало да 51 одсто грађана ЕУ није задовољно Унијом. У таквом једном амбијенту излазак Британије управо може да помери процес и да покрене те нове процесе дезинтеграција који ће озбиљно нанети велику штету Унији", упозорава спољнополитички коментатор Бошко Јакшић.

Штете би било, али не и домино ефекта, верује некадашњи амбасадор Србије у Лондону проф. Дејан Поповић.

"Економски, политички интереси, безбедносни ризици, одређена бојазан од руске интервенције у источној Европи – то су све фактори који су у игри и који упућују на одређено јачање савезништва", рекао је Поповић. 

Уколико Британци одлуче да напусте Унију, Лондон ће са свим државама чланицама преговарати о уловима разлаза.

"Тај процес мора да траје минимум две године а да би процес усаглашавања свих могућих договора око британског изласка из Уније могао да траје до седам година као што упозоравају у ЕК. Онда би могли да претпоставимо да ће то бити један од приоритета који ће додатно потиснути питање проширења у други, односно трећи или четврти план", истиче Јакшић.

Поповић указује на политичку димензију Брегзита. "Западни Балкан би остао у једном вакуум простору који би онда неке друге силе попут Турске и Русије могле да попуњавају што није у интересу водећих европских земаља, тако да ја мислим да ће тај процес, иако споро, бити настављен", рекао је Поповић.

Референдум у Великој Британији одржава се у четвртак. Судећи према истраживањима јавног мњења, исход је неизвестан, јер се присталице и противници изласка, ових дана, смењују у вођству од неколико процената.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 07. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње