Одбројавање до Брегзита, јавност све подељенија

Уочи референдума о останку Велике Британије у Европској унији 23. јуна дебате у Лондону су све оштрије, а јавност је, према анкетама, све подељенија. Како се на предстојећи референдум гледа са севера острва, екипа РТС-а проверила је у Шкотској, у Единбургу.

На улицама Единбурга, наша камера није забележила никакве назнаке кампање за гласање на референдуму. Можда зато што су свих пет партија у шкотском парламенту сложне, желе да се гласа за останак.

"Нема грешке, лидери партија хоће да остану у ЕУ. Имали смо гласање прошле недеље, само њих осам је гласало за излазак, од 129 посланика", каже Александер Стјуарт, посланик Конзервативне партије.

"Брине нас да ћемо можда изаћи против своје воље. Одлука ће бити донета на југу Енглеске, где је дебата оштра, за разлику од ове овде", каже Мари Тод, посланица Шкотске националне партије.

Последњи пут Велика Британија је гласала на исту тему 1975. Већина се одлучила за останак. Велика већина у Енглеској, а Шкотска је тада показивала мање ентузијазма.

Данас је ситуација обрнута. Анкете показују да становници Шкотске желе да остану у ЕУ, па је овде главно питање шта ће се десити ако Брегзит успе, а Шкотска то није желела. Призива сећања на референдум о независности Шкотске од пре две године.

Роузи Радерфорд је правница, родом из Глазгова. Гласаће за останак, као, како каже, и сви њени пријатељи.

"Ако Шкотска гласа за останак, а Велика Британија за излазак, то ће бити страшно. Ја сам 2014. гласала да останемо у Великој Британији, али ако се распише нови референдум, свакако ћу гласати за независност Шкотске. Има много оваквих као ја", каже Роузи Радерфорд.

Професор Џолион Мичел, експерт за мирно решавање конфликата, сматра да је Влада подељена.

"Имате један број важних владиних службеника, попут премијера, који каже треба да останемо, и других који кажу – треба да изађемо. Постоји осећај да Влада шаље збуњујуће поруке", рекао је Мичел.

Недавно је председница Владе Шкотске и лидер Шкотске националне партије Никола Стерџон готово запретила другим референдумом о независности Шкотске ако до Брегзита дође.

"Нисам сигуран да је земља спремна за други референдум, а она то неће чинити ако не верује у победу, јер два пораза би значила да дуго неће моћи опет да се организује референдум. Урадиће то само ако верује да ће имати велику подршку гласача", рекао је Стјуарт наводећи да сада није време за то.

"Наша странка је посвећена останку у ЕУ, то је најбоље за Шкотску и Велику Британију, али ако нас избаце против наше воље, слушаћемо грађане Шкотске и донети одлуку", каже Мари Тод.

Иако постоји опште уверење да су у Шкотској уморни од избора, од референдума о независности, преко избора за шкотски парламент до референдума о Брегзиту, бирачи поучени искуством кажу да су у току последњи дани кампање, и да ни у Шкотској неће бити тако тихо.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 07. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње