НАТО јача одбрану, четири батаљона на Балтик и у Пољску
Министри одбрана држава чланица НАТО одобрили су слање четири батаљона у три балтичке државе и Пољску, док ће једна јединица бити распоређена у Румунији. Генерални секретар Aлијансе Јенс Столтенберг поручује да НАТО због Русије јача своју одбрану од Балтика до Црног мора. На гомилање снага у близини њених граница, Москва одговара јачањем војних снага на западној граници.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг указао је да су се министри сагласили о распоређивању четири "робусна" мултинационална батаљона у Летонију, Литванију, Естонију и Пољску, јавио је АФП.
Навео је да ће НАТО уз то предузети и мере за јачање своје одбране у региону Црног мора и додао да се Румунија понудила да угости јединицу која би томе служила.
"То шаље јасну поруку. Ако је ико од наших савезника нападнут, цела Алијанса ће одговорити као један", рекао је Столтенберг.
Такође, разматрају се додатни предлози за појачање ваздухопловне и поморске одбране у Црном мору, у којем велику улогу има руска поморска флота са базом у Севастопољу на Криму.
Вишеструко повећање броја НАТО војника на истоку Европе, постављање америчког ракетног штита у Румунији и Пољској, Москва сматра провокацијом, у циљу спречавања већег утицаја Русије у Европи, на Блиском истоку, Балкану. Челници Алијансе понављају да не желе сукоб са Русијом.
Столтенберг је новинарима уочи састанка рекао да НАТО реагује на оно што сматра потенцијалном претњом из Москве, али да "у исто време преноси снажну поруку да не жели сукоб с Русијом".
"Ми не желимо нови 'Хладни рат", додао је Столтенберг.
Столтенберг је рекао да је важно да НАТО "задржи отворене канале за политички дијалог, али и војне контакте".
Државе чланице су се, такође, договориле да сајбер операције постану део начина ратовања Алијансе, заједно с операцијама у ваздуху, на мору и копну, као и да појачају одбрану својих компјутерских мрежа.
На највеће војне вежбе у историји Алијансе, са више од 30.000 војника у Пољској, Кремљ одговара јачањем офанзивног потенцијала на западним границама. Руски стратези оцењују да балтичке земље неће бити безбедније, али да ће бити таоци одмеравања снага између Вашингтона и Москве.
"Источноевропске земље, чланице НАТО и ЕУ и желе да се афирмишу као такве. Њима чак и одговара атмосфера притиска, јер добијају на значају. Мислим да Американци неће концентрисати веће снаге у Европи. Прошло је време када су имали дивизије у Европи", објашњава војни аналитичар Александар Радић.
Међу мотивима за ширење НАТО-а ка истоку, аналитичари виде и у јачању руског утицаја на Блиском истоку, Балкану. Ни многи на Западу нису одушевљени приближавањем Алијансе руским границама. јер би могло да подстакне нову трку у нуклеарном наоружању. Аналитичар Ноам Чомски каже да је ширење Алијансе ка Русији - један од злочина бившег америчког председника Била Клинтона и критикује европску елиту да слепо слуша Вашингтон.
"Мислим да је мали ризик од наставка ширења НАТО-а ка руској зони утицаја. Табу тема за европске савезнике је ширење НАТО обавеза ка Кавказу и Украјини. Немачка и Италија отворено су се противиле ширењу чланства ка истоку, јер је Русија тада поручила да има право на регулисање односа у свом дворишту", додаје Радић.
И док се Москва, због америчког штита на истоку Европе, осећа као на нишану, а НАТО поставља батаљоне у балтичким земљама, из Кремља још нема одговора на предлог Алијансе да се наставе разговори са Русијом.
Министри спољних послова НАТО-а изразили су у мају подршку за сазивање новог састанка Савета НАТО-Русија, али Кремљ за сада није дао званичан одговор.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар