Да ли би Брегзит усрећио Путина?

Протеклих недеља су многи светски лидери изнели своје погледе на британски референдум о чланству у ЕУ и многи су подржали останак Британије у 28-чланом блоку, али Кремљ на ту тему не каже апсолутно ништа, што не спречава да Русија ипак буде увучена у дебату о Брегзиту, наводи Би-Би-Си.

Руски експерти кажу да би Путину одговарао излазак Британије из ЕУ зато што би то значило слабију Унију, а јачу Русију.

Британски премијер Дејвид Камерон је недавно рекао да би Путин "могао бити срећан" уколико се Британија повуче из ЕУ, док је министар спољних послова Британије Филип Хамонд био чак још директнији, рекавши да је "Русија једина земља која би желела да Британија напусти Унију".

Би-Би-Си примећује да због таквих тврдњи руски званичници "преврћу очима", па је у том стилу портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла да је "Русија другима увек за све крива, и то не само у Британији, већ и у целом свету".

"Пратимо, на пример, председничку кампању у САД и видимо да нас и тамо помињу. То нас не изненађује, али Русија нема апсолутно ништа са Брегзитом. Ми не учествујемо у том процесу и то нас не интересује", рекла је Захарова за Би-Би-Си.

У анализи британског сервиса се, међутим, оцењује да је дискутабилна тврдња да Русе "то не занима" и с тим у вези наводи оцену професора Сергеја Медведева из московске Високе школе економије, који сматра да је прорачун Кремља једноставан.

По њему, Брегзит значи слабију ЕУ, а слабија ЕУ значи снажнију Русију.
"Москва све види као игру у којој један добија, а други губи. Дакле, оно што је лоше по ЕУ, добро је за Русију. Једначина је једноставна", каже Медведев.

Према његовим мишљењу, Руси не размишљају дубље о томе да је ЕУ њихов највећи трговински партнер, о питању визне либерализације нити о опасности да се трошкови трансакција повећају за руска предузећа.

У оквиру ове геополитичке "игре", Москва негује билатералне односе са оним државама чланицама ЕУ које види као "пријатељски настројене" према Москви, као што су Грчка, Аустрија, Мађарска и Словачка, а један од њених циљева је да сломи једногласност ЕУ у погледу санкција против Русије, оцењује Би-Би-Си.

И Фјодор Лукјанов, главни уредник листа "Раша ин глобал аферс", каже да "Русија неће много суза пролити ако ЕУ ослаби, мада ни не мора много да се труди да то тога дође".

"То је зато што је ЕУ у веома дубокој концептуалној кризи. Све оне антиевропске и ксенофобне снаге не доживљавају успон зато што их Москва подржава, већ због дубоких домаћих противречности у ЕУ", истиче Лукјанов.

Би-Би-Си оцењује да, чак и ако Брегзит ослаби ЕУ, Москва зна да и даље мора да одржава односе са Бриселом.

У том смислу, и Лукјанов указује да је, чак и ослабљена, Европска унија ипак унија, док би за Русију било лакше да има посла са појединачним земљама, поготову са великим чланицама ЕУ.

"Међутим, не мислим да свако у Москви мисли да је то могуће", закључује руски експерт.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње