недеља, 05.06.2016, 14:17 -> 16:46
Извор: Бета
Швајцарци рекли "не" безусловном приходу од 2.500 франака
На референдуму Швајцарци су одбацили предлог да сваки становник треба да добије од владе гарантовани месечни приход у износу од 2.500 франака, колико је према процени стручњака, довољно за минималне месечне трошкове.
Иницијатива за безусловни основни приход предвиђала је увођење месечног прихода за све Швајцарце и странце који живе у земљи више од пет година, били запослени или не.
Неполитичка група која је покренула ту иницијативу предвиђала је да свако у Швајцарској месечно безусловно добија по 2.500 швајцарских франака (2.260 евра) што је износ који задовољава минималне животне трошкове, и 650 франака за свако дете.
Швајцарска влада је саветовала грађанима да одбаце предлог, а анкете пре гласања су показивале да он неће бити прихваћен у земљи која је позната по политици слободног тржишта, високој технологији и капиталистичком финансијском сектору, преноси АП.
За већину Швајцараца који јако цене вредност рада, добијање новца без рада је незамисливо.
"Швајцарци су данас реалистично проценили иницијативу", рекао је политиколог Андреас Ладнер за швајцарску телевизију.
"Бити плаћен без рада, био би велики корак. Иницијатива није била много јасна, и пре свега јој је био циљ да подстакне расправу", рекао је Ладнер.
Швајцарци су, међутим, на данашњем референдуму подржали предлог закона о убрзању процедуре за захтеве за азил, коју је одобрило 66 одсто грађана. По новој процедури, велика већина захтева треба да се реши за највише 140 дана.
Они су, такође, подржали "предимплантациону генетичку дијагностику" (ПГД), технику којом се бирају ембриони пре имплантације или замрзавања, али само за парове који у породици имају тешку наследну болест или који не могу да добију дете природним путем. За овај предлог гласао је 61 проценат грађана.
На референдуму 2012. становници ове земље у срцу Европе одбили су да продуже плаћени одмор са четири на шест недеља, страхујући да би то могло да утиче на пад конкурентности.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар