Швајцарска, референдум о приходу од 2.500 франака за свакога

Швајцарци на референдуму одлучују да ли сви становници треба месечно да добијају безусловни основни приход од 2.500 франака без обзира на то да ли грађани раде или не. Економисти сматрају да је тај износ довољан за месечне потребе, док критичари упозоравају да би таква политика довела до експлозије буџета.

Заговорници увођења основног месечног прихода кажу да је дошло време за промену економске политике у Швајцарској, јер новине у привреди, као што је рад робота уместо фабричких радника, чине радна места све несигурнијим. Према њиховом предлогу износ од 2.500 швајцарских франака добијали би сви одрасли грађани, док би деца добијала четвртину те суме. За одржавање референдума прикупљено је 100.000 потписа.

"Људско биће жели да ради, то жели и моја генерација, али у многим случајевима млади немају среће да нађу посао у струци, па често раде нешто што не воле. Зато је сврха основног месечног прихода да преобликује нашу економију и тржиште рада, како би више људи радило оно што заиста жели и што их испуњава", каже Че Вагнер, портпарол кампање за месечни основни приход.

Швајцарска влада предлаже бирачима да одбаце тај предлог на референдуму. Странке и леве и десне оријентације сматрају да би то угрозило економију и конкурентност земље на светском тржишту.

"Одлучује се о великом новцу који треба издвојити, уместо да се људи који могу да раде охрабре да нађу посао који ће им осигурати финансијску независност. Овом иницијативом људима се сугерише да не треба да раде ништа, што је у потпуној супротности с нашим вредностима и политиком социјалне кохезије", каже Натали Фонтане, представница Радикално-либералне партије.

Ни анкете не иду на руку заговорницима основог месечног прихода. Према последњим истраживањима, тај предлог подржава тек четвртина бирача.

У земљи у којој се скоро сваког месеца одржава референдум о питањима која су од интереса за нацију, данас ће се гласати о издвајању више новца за јавне услуге и поједностављењу поступка за одобравање азила.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње