ТОКИО / четвртак, 26.05.2016, 13:17 -> 16:56
Извор: РТС
Аутор: Иља Мусулин, дописник РТС из источне Азије
štampajПочео самит Г-7 у Јапану
У Јапану почео самит "Групе 7" на којем лидери најразвијенијих светских земаља расправљају о начинима за стимулисање економског раста у свету, избегличкој кризи, борби против тероризма, обуздавању и превенцији пандемија и унапређењу образовања и здравља жена у сиромашним земљама. Место одржавања самита изазвало контроверзе и критике.
Домаћин и председавајући скупа, јапански премијер Шинзо Абе, указао је да се светска економија "налази у стању које подсећа на ситуацију пред Лиман шок", односно да се "налази на прекретници, и да би могла да западне у кризу".
Као фактори ризика наведени су, између осталог, континуирани глобални пад цена робе, повлачење капитала из земаља које су протеклих година бележиле динамичан економски раст и успоравање кинеске економије, која је у протекле две деценије служила као глобални замајац за развој.
Премијер Абе позвао је присутне на усаглашавање корака у области финансијске и монетарне политике и у спровођењу структурних реформи.
Јапански медији јављају да план јапанског премијера за стимулисање економског раста укључује наставак пружања финансијских стимулуса банкама и огромна улагања у инфраструктуру широм света.
Домаћи аналитичари, међутим, оцењују да би противљење том плану могло доћи из Немачке и Британије, које се залажу за већу финансијску дисциплину и мере штедње.
Очекује се да ће лидери земаља Г-7 током наставка самита у централном Јапану, који се завршава сутра, дебатовати и о ситуацији у Јужном кинеском мору, избегличкој кризи и борби против тероризма, те улагању у образовање и здравље жена у Азији и Африци и начинима за обуздавање и превенцију великих епидемија.
Самит праћен контроверзама
Пре почетка састанка, лидери Јапана, САД, Канаде, Велике Британије, Француске, Италије и Немачке, на иницијативу домаћина посетили су шинто храм Исе у којем се одаје пошта јапанској богињи сунца Аматерасу, која је по митолошком предању предак јапанске царске породице, због чега је тај храм најсветије место у Јапану.
У самом Јапану и шире у источној Азији део интелектуалаца и политичких коментатора укључивање посете том храму у програм самита сматрају врло контроверзним, јер по јапанском уставу држава треба да буде одвојена од религије, а и због тога што је тај храм у прошлости служио за неговање култа јапанског цара као божанства и свести о расној супериорности јапанског народа који су у прошлости довели до великог страдања целе источне и југоисточне Азије.
Храм Исе је и данас мека јапанских десничара, па поједини домаћи и страни аналитичари оцењују да је премијер Абе, који и сам важи за националисту, избором места одржавања самита и одвођењем лидера најмоћнијих светских земаља у тај храм практично искористио тај важни догађај за сопствене политичке циљеве и јачање десничарске агенде у Јапану.
Јапански званичници протеклих дана одговарали су на те критике говорећи да је циљ те посете да се страни лидери упознају с традицијом, духовношћу и лепотама Јапана, те уживају у природи, с обзиром на то да је тај пространи храм окружен зеленилом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар