Чешки МУП оснива тим против руске пропаганде
Чешко Министарство унутрашњих послова оснива специјални тим за "надзирање руске пропаганде и борбе против ње и циљаних дезинформација", које се, према сазнањима министaрства "појављују на неколико десетина проруских сајтова и портала" у тој земљи.
"У тиму ће бити око 30 људи који ће пратити манипулације медија присталица Кремља и активности на интернету и друштвеним мрежама. Потребно је да на то реагујемо, у најмању руку да знамо којим путем иду", рекао је чешком јавном сервису министар унутрашњих послова Милан Хованец.
Нови специјални тим би требало да обучи државне чиновнике како да се суоче с ризицима које са собом носе циљане дезинформације.
"Желимо да будемо отпорни. Свесни смо демократских вредности за које се залажемо и нећемо дозволити да се растуре", рекао је шеф чешке дипломатије Лубомир Заоралек.
У Чешкој на интернету има неколико десетина проруских сајтова, врло професионалног изгледа али специјализованих за означавање владе у Украјини као фашистичке и за сталне оптужбе да САД желе да завладају целим светом.
Аналитичари оцењују да ти медији имају нетранспарентну власничку структуру, тако да не може да се дође до одговора ко их финансира.
База података сајтова и интернет медија који пласирају дезинформације направљена је прошле године у Словачкој а сада такву базу праве и чешки новинари.
"Циљ дела тих сајтова није да убеди читаоца да је поглед Кремља на свет једини исправан, већ да преплави јавни простор огромном количином вести о једном једином догађају. Да створи потпуни хаос. Да загуши јавни простор тако да човек који нема времена да проверава једну информацију на педесет разних сервера, у новинама и телевизији дође до закључка: Бог свети зна како је то заиста било", рекла је позната чешка новинарка Сабина Слонкова.
Игор Николајчук из руског Института стратешких студија означио је Чешку за подељену земљу у којој се суочавају две супротстављене тенденције – да ли да се окрену германском или словенском свету, пренела је чешка телевизија вест руског Спутњика.
Такав поглед, по оценама аналитичара, и Чешку чини згодном метом пропаганде, премда мање него балтичке земље где постоји руска мањина.
Последња компаративна анкета у земљама Вишеградске групе показује, међутим, да је поверење Чеха у Русију ниско, одмах иза Пољака, пошто га има свега 16 одсто Чеха, док 41 одсто има поверење у САД.
Русији најмање верују Пољаци, девет одсто анкетираних, док у тој анкети словачког Института за јавна питања у Русију поверења има 17 одсто Мађара а највише јој верују Словаци – њих 31 одсто.
Утисак о проруској оријентацији Чеха у свету делимично пружа популарни председник Чешке Милош Земан учесталом јавном подршком Русије и критиком Украјине.
Његова популарност није заснована, како наводе медији, на симпатијама према Русији и Кини, већ на радикалним изјавама о муслиманима и захтевима да се Чешка супротстави инвазији избеглица.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар