Поруке европских званичника поводом Дана Европе

У видео-поруци поводом Дана Европе висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини је рекла да постоји много разлога да се овај дан и даље обележава, иако је свесна да ће се многи данас питати да ли је и даље тако. Министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц истакао је да је велико достигнуће ЕУ што је постао континент мира.

Федерика Могерини је навела да се први пут у својој историји ЕУ суочава са егзистенцијалном претњом, али да није реч само о тероризму и да свакако није реч о миграцијама јер, како је рекла, ЕУ има средства да спречи радикализацију и може да савлада прилив миграната, заштити животе и изгради снажна партнерства са земљама у региону и шире.

"Егзистенцијалне претње долазе из унутрашњости наших граница. Наша Унија је у опасности када градимо зидове уместо да их рушимо и када се понашамо као "Европљани на одређено време". Позивамо у помоћ када нам је потребна, али нисмо спремни да помогнемо", истакла је.

Према њеним речима, "ако дискриминишемо људе на основу боје коже, језика којим говоре, начина на који се моле, Унија је у опасности".

"Свету је потребна снажна Европа, више него икада. Имамо одговорност према сопственим грађанима, али и према остатку света", поручила је Могерини додавши да, како се уверила, свуда у свету људи са дивљењем и надом гледају у Европу.

Упркос свим потешкоћама, нагласила је, Европа и даље има једини успешан процес регионалне интеграције и најбогатији је континент у свету.

"Ни на једном месту у свету нема толико слободе – слободе изражавања, кретања, да се молите или не молите, да волите, да гласате, да бирате сопствену судбину и радите на њеном остварењу. Свуда у свету смо први трговински партнер, први инвеститор, први донатор хуманитарне и развојне помоћи, прва дипломатска сила, а пречесто заборављамо колико јаки можемо бити", истиче она.

Европи је, како каже, потребно лидерство, а не популизам, треба је заштитити и реформисати, променити и спасити.

"Зато нам је потребан Дан Европе. Да будемо поносни на оно што смо постигли, да имамо на уму да то не смемо да посматрамо као готову чињеницу и да схватимо да је Европа потребна како Европљанима, тако и онима који нису Европљани", закључила је Могерини у поруци коју је објавила Европска служба за спољне послове на Твитеру.

Истовремено, шеф немачке дипломатије Франк-Валтер Штајнмајер у поруци на тој друштвеној мрежи подсетио да је пре 71 годину окончан Други светски рат, а Европа остала у рушевинама.

Изразио је захвалност што је Немачка од тада поново примљена у средиште међународне заједнице након што је свет подвргла рату и страдањима током 20. века, а Европа постала велики пројекат сарадње и разумевања.

"Захвални смо на томе. Ми Немци, нарочито у кризним временима као што су ова, сносимо посебну одговорност за мир и разумевање", написао је Штајнмајер.

Поруку на Твитеру поводом Дана Европе објавио је и бивши министар спољних послова Шведске Карл Билт, који је истакао да би "затварање врата новим чланицама ЕУ значило отварање врата опасним новим национализмима у суседству ЕУ".

Он је, такође, изразио наду да ће предстојећа Европска глобална стратегија дати подстицај далеко снажнијој заједничкој спољној и безбедносној политици ЕУ и оценио да је јединствено тржиште економски темељ европске интеграције, те да га треба продубљивати и проширивати.

ЕУ донела мир европском континенту

Министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц, поводом Дана Европе, истакао је да је велико достигнуће ЕУ што је европски континент, који је био у прошлости обележен многим ратовима, постао континент мира.

Он је рекао да је младима у ЕУ мир нешто што се подразумева, те указао и на друга достигнућа која су кључна и осетна, наводећи слободу путовања и рада широм Уније.

Такође је подвукао да се ЕУ налази пред два велика изазова – избегличком кризом и предстојећем референдуму у Великој Британији.

„Избегличка криза мора бити стављена под контролу. То што је ситуација сада боља него пре пола године не значи да смо је решили. Криза још није готова и далеко смо од решења“, упозорава Курц.

Према његовим речима Европа мора успети да сама штити своје спољне границе, као и да сама одлучује ко може да уђе, а ко не.

„Само ако у томе успемо Европа без унутрашњих граница има будућност“, нагласио је Курц.
„Други изазов је 22. јуни, референдум у Великој Британији, који може све променити.

Надам се да ће Велика Британија остати у ЕУ, јер би Унија била економски и геополитички слабија без ње, али и зато што се Лондон стално залагао за ЕУ као јак економски простор и благостање“, објаснио је он.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи