Читај ми!

Немачка, има ли посла за усељенике?

Влада Немачке поново организује скуп о проблемима усељеника и њиховој интеграцији у постојеће друштво, који ће бити посвећен приступу тржишту рада. Прошле године је у Немачку дошло милион усељеника, што је највише у последњих 20 година.

Број усељеника у Немачку је у порасту, прошле године дошло их је више од милион. Немачка влада и ове године ораганизује скуп о њиховим проблемима који је посвећен приступу тржишту рада.

Иако има оних који су склони да кажу да је реч о канцеларкиној "чајанци" или друштвеној "добродошлици", скуп је веома важан.

Доган Багдад је из усељеничке породице. Кроз програм "Берлин вас треба", за који новац дају и европски фондови, добио је шансу да се запосли у полицији.

"Говорим немачки, арапски и турски. Не изгледам као Немац, али то може да буде предност, на пример у решавању уличних сукоба у којима учествују усељеници, јер би они могли да помисле да ћу имати више разумевања за њихов начин размишљања", објашњава Доган Багдад.

Иако усељеници или њихови потомци чине више од четвртине од 3,5 милиона становника Берлина, када је програм покренут пре седам година, међу запосленима у јавним градским службама било их је мање од десетине. Сада их је већ више од петине.

"Савезне агенције и јавне службе морају да отворе врата усељеницима. Иако можда немају првокласне школе, они морају да буду добар пример осталима", истиче Дилек Колар из градске управе Берлина.

У исто време су заживели и такозвани "Имиграциони самити", чији је покретач канцеларка Ангела Меркел која верује да су медији захваљујући њима почели више јавно да говоре о значају усељеника за друштво и да су разбијене многе предрасуде.

Све више високообразованих усељеника 

Једна од предрасуда је та да је углавном реч о неквалификованој радној снази. На тржишту рада је утврђено да 43 одсто нових усељеника има факултетску или мастер диплому, у односу на 26 одсто Немаца.

Многи од њих су, међутим, дошли из земаља Европске уније са великом незапосленошћу. Својеврстан експеримент довео је у везу баварско место Вунсидл са шпанском Ла Коруњом.

"Отишли смо у Шпанију са осећањем нелагоде, јер нисмо знали на какву ћемо реакцију наићи. Али било је више него успешно", каже Бернд Бирке из компаније "Бирке Електрик" из Вунсидла.

Долазак дванаест младих Шпанаца у Вунсидл, познат пре свега по окупљању неонациста на гробу Рудолфа Хеса, поправио је ситуацију што се тиче недостатка радне снаге.

"Учинило ми се интересантним да научим други језик и упознам другу културу и начин рада. Задовољан сам овде", каже досељеник Ангел Моралес.

Ангел је дуго тражио посао у Шпанији, али то је немогућа мисија уз стопу незапослености од 27 одсто, међу младима чак 56 одсто.

Због тога је у Немачку, где је незапослено свега осам одсто младих, прошле године дошло 20.000 Шпанаца. То наглашава неједнакост међу чланицама Европске уније и битка за запошљавање младих, зато је битка за њено јединство.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару