Читај ми!

Црно за жуто злато

Иран ће убудуће продавати нафту и за злато. Због санкција на финансијске трансакције и извоз нафте, Техеран жели да прошири систем плаћања у трговању са иностранством. Кина и Индија не прекидају увоз нафте из Ирана.

Санкцијама погођени Иран прихватаће убудуће злато као средство плаћања извоза и увоза, поред валута других земаља, рекао је гувернер иранске Централне банке Махмуд Бахмани.

"Иран не послује само са доларом, тако да свака земља може да плати у својој валути. Уколико нека држава жели да плати у злату, то ћемо, такође, прихватити", рекао је Бахмани.

Та изјава указује да Иран проширује свој систем плаћања у трговању са иностранством у очекивању све оштријих финансијских санкција које Запад уводи због контроверзног нуклеарног програма званичног Техерана.

Због санкција је иранској влади све теже да наплати главни извозни производ, нафту, као и да увози робу, будући да има проблема са реализацијом међународних финансијских трансакција.

Финансијски проблем Ирана, како истичу аналитичари, тек ће се погоршати пошто је Европска унија увођењем санкција забранила било којој компанији из земаља чланица да купује иранску нафту после 1. јула.

Та исламска република на санкције одговара тако што покушава да пронађе начине да заобиђе препреке, што укључује и смањење зависности од долара као главне валуте за трансакције.

Да преброди кризу изазвану санкцијама Иран се ослања на свог највећег купца – Кину. Из Пекинга су већ поручили да ће наставити увоз иранске нафте.

Техеран је поготову обрадовала одлука власти у Индији да наставе увоз црног злата, јер та земља спада у највеће купце иранске нафте. Јапан је, такође, најавио да неће прекидати увоз из Ирана.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи