Читај ми!

Либија, освета победника

Све више затвореника у Либији сведочи да су били мучени у затворима. Апел организација за људска права натерао међународну заједницу да притисне либијске власти да истраже случајеве мучења затвореника широм земље.

Широм Либије у бројним затворима којим управљају војници који су се донедавно борили против режима Моамера ел Гадафија, хиљаде затвореника бива мучено и задржано, како притворени тврде, без оптужнице и права на одбрану.

Бивши Гадафијев борац Милад Мохамед Јусуг открива ожиљке од, према његовим речима, удараца ланцима и опекотина од цигарета, док његови чувари поричу да се то догодило у затвору.

Јусуф, који је затворен у Мисурати на северу Либије, тврди да је 28. октобра, пет недеља након што је ухапшен, затворен у малу ћелију војног затвора. "Данима су ме побуњеници ланцима и штаповима тукли по леђима и ногама ", рекао је Јусуф за АФП показујући бројне ожиљке на телу.

"То су ми учинили, јер сам из Туварге", сматра Јусуф, мислећи на град у близини Мисурате, који је остао лојалан свргнутом вођи Моамеру ел Гадафију.

Туварга је била под опсадом недељама током оружаног устанка против бившег либијског вође. Након што је град заузет и опсада прекинута, војска Мисурате отпочела је снажан напад на Гадафијев родни град Сирт, где је он и убијен 20. октобра прошле године.

Револуционари оптужују мештане Туварге за подршку Гадафију, као и за силовање њихових жена током напада на Мисурату.

"Ја нисам починио ниједно силовање. Нисам силовао ниједну жену. Борио сам се на Гадафијевој страни, али био сам у његовој војсци и морао сам се борити", рекао је Јусуф.

"Револуционари који су ме ухватили тукли су ме, мучили и вређали", додао је Јусуф.

Још један бивши Гадафијев борац Салех Мустафа Абдулах Сишан такође се жали да је у више наврата био ударан шипкама и другим металним предметима од када је ухваћен у Триполију.

Под притиском међународне заједнице, либијске прелазне власти покренуле су истрагу о мучењима бивших Гадафијевих бораца у затворима и центрима широм земље.

"Свако кршење људских права биће подвргнуто истрази. Захтевамо од свих да поштују права затвореника", рекао је заменик премијера Мустафа Абу Шагур.

Непознате оптужбе

Да ситуација буде гора, већина затвореника која је говорила за Франс прес тврди не зна за шта их терете и да им још увек није одобрена одбрана. Званично су њихове оптужнице и даље у припреми.

Оптужнице су стигле неколико дана након што су организације за људска права оптужиле побуњенике за мучење бивших бораца оданих Гадафију, а главна тачка оптужбе је смрт неколико затвореника.

"Амнести интернешенал", међународна организација за заштиту људских права, прошле недеље поднела је извештај који говори о видљивим траговима мучења затвореника у Триполију, Мисурати и још неким мањим градовима.

У извештају се наводи и да тортуру спроводе званична војска, снаге безбедности као и многобројни наоружани војници који раде ван законских оквира.

"Лекари без граница", интернационална медицинска хуманитарна организација, обуставили су активности у Мисурати пошто су лекари те организације наилазили на све већи број случајева да им доводе људе од повреда нанетих мучењем током саслушања.

Ирахим Бителман, који руководи војним затвором у Мисурати, негирао је да су затвореници злостављани у тој установи.

"Ако је неки затвореник претучен пре него што је стигао овде, то је друга прича. У овом затвору нико није мучен", рекао је Бителман који је и сам некада био у Гадафијевој служби.

Уједињене нације процењују да је претходне године око 7.000 људи, углавном потсахарских Африканаца, било оптужено да су Гадафијеви плаћеници и због тога су задржани у затворским објектима које води либијска војска.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи