Бачка Паланка: Ко су најбољи “Пољопривредници нове генерације“
У Србији је нешто више од 9 одсто носилаца Пољопривредног газдинства млађе од 40 година. Најчешће је разлог за то породична традиција. Њима Удружење "Пољопривредници нове генерације" већ пету годину уручује годишња признања. Међу добитницима је и Софија Плавшић из Бачке Паланке која не напушта посао на породичној фарми крава.
Софија Плавшић из Бачке Паланке је апсолвент на Економском факултету на смеру аграрна економија и аграрни бизнис, али нема дана да не ради на породичној фарми крава са 450 грла, од чега је око половине у мужи и одавде се испоручује близу 5000 литара млека. Њена петочлана породица је одавно у овом послу, па је Софија бирала између два пута.
“Обично сви који се родимо у неком бизнису, као што сам се ја родила на фарми крава и међу њима, имамо две опције или да наставимо или да то скроз напустимо да не желимо да се бавимо тиме”, каже Софија Плавшић, из Бачке Баланке. И додаје: „Ја сам изабрала прву опцију зато што сам заљубљена у њих и не могу да замислим ниједан свој дан без њих”. На питање - да ли је тачно да знате имена свим кравама и да им је свима наденула име, одговара потврдно. “То је нешто што сам наследила од маме. Овде је са нама Милана, овде је Брза, ово нам је Марија тамо она лежи иза", показује Софија.
Због оваквог односа према пољопривреди Софија Плавшић је међу овогодишњим добитницима признања "Пољопривредници нове генерације" које додељује истоимено удружење из Новог Сада. И остали добитници признања су се истакли иновативним приступом, применом савремених технологија и одрживим моделима производње, а пре свега тиме што су још у младости одлучили да им пољопривреда буде посао.
“У плану развоја имамо изградњу неке хладњаче да би ми наше воће смрзавали у нашем реону, да би касније могли да радимо неки извоз”, наводи Милоје Пртењак, из Котраже код Лучана.
Млади у агробизнису доносе нове идеје. "Зелени токен" је хартија од вредности регистрована код Народне банке Србије и начин акционарства који је прво примењен на плантажи лешника.
“Ми смо до сада подигли 53 хектар у Чоки, то је прва плантажа токенизована са наше стране у Србији и можемо се похвалити да је преко 60 посто инвеститора из иностранства”, истиче Александар Петровић, плантажа лешника Чока.
Млади лакше прихватају савремене технологије у пољопривреди, али је и важно да се стално едукују.
„Само удружење организује током године много различитих едукација на тему дигиталних технологија, на тему заштите усева, на избору хибрида, комплетну агротехнику покривамо", наглашава Лазар Туршијан, из Удружења "Пољопривредници нове генерације".
Удружење "Пољопривредници нове генерације" броји 65 младих пољопривредника који заједно обрађују око 14 и по хиљада хектара земље.
Коментари